Co znamenají parametry plastových oken

Dvojsklo. Trojsklo. Pět komor. Šest komor…?

Aneb nevíte si rady s výběrem plastových oken

Vybíráte nová plastová okna a ze všech stran se na Vás valí čísla? Kolik zvolit komor, jaký počet těsnění a skel? Co všechna tato čísla znamenají, a která jsou opravdu důležitá? Pokusíme se Vám odpovědět v našem článku.

Kolik komor by měla mít kvalitní plastová okna?

V současnosti se firmy předhánějí v nabídkách, co se počtu komor týká. Kolik komor by tedy plastová okna měla mít? Počet komor v profilu se počítá ve směru převažujícího proudění tepla, tj. z interiéru do exteriéru. Před pár lety byla standardem okna troj- nebo maximálně čtyřkomorová. Taková okna dnes už v prodeji nenajdete. V současnosti jsou pětikomorová okna pokládána za základní, jedná se o nejekonomičtější řešení při nákupu nových plastových oken.

Šestikomorové profily Gealan

Častým výběrem zákazníků jsou však okna se šestikomorovým profilem, což je dobrý poměr cena – výkon. Vrcholem nabídky na trhu jsou okna osmikomorová, která mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti, cena je ovšem vysoká a dostupnost není úplně běžná.  Svět oken má v nabídce široký sortiment kvalitních německých pěti- a šestikomorových profilů GEALAN.

Každopádně nedoporučujeme vybírat plastová okna jen podle počtu komor, které samy o sobě nezajišťují dobré tepelně-technické vlastnosti oken. Důležitá je vestavná hloubka profilu, typ zasklení a použité těsnění.

 

Optimální vestavná hloubka

Jak již bylo výše zmíněno, počet komor není hlavním faktorem pro určení kvality izolace okenních rámů. Velmi podstatná je stavební hloubka, tj. tloušťka okenního profilu měřená z interiéru do exteriéru.

Obecně lze říci, že za základ je považován pětikomorový okenní profil se stavební hloubkou minimálně 70 mm. Dobře informovaní zákazníci, ochotní investovat do kvality, ovšem volí šestikomorové profily při stavební hloubce minimálně 80 mm. Platí tedy, že čím větší je stavební hloubka okna, tím lepší má okno tepelně izolační vlastnosti.


Zjednodušeně tedy platí, že kvalitní profil s větší vestavnou hloubkou, v závislosti na zvoleném typu skla, dosahuje lepších tepelně-technických vlastností než ten profil s menší stavební hloubkou. Svět oken nabízí profily GEALAN se stavební hloubkou 74 a 83 mm.

Počet těsnění je důležitější než počet komor

Tepelná izolace okenního rámu není dána jen počtem komor a stavební hloubkou, ale k největším ztrátám tepla dochází ve funkční spáře, což je místo, kde se stýká okenní rám s křídlem. Tato spára zabezpečuje odvod kondenzační vody odtokovými kanálky do exteriéru, v zimě však tudy okenní rámy nejvíce prochládají, protože studený vzduch se přes kanálky dostane až k těsnění na interiérové straně, proto u rámů s dvojitým těsněním dochází k častému rosení. 
Systémy s trojitým těsněním fungují jinak, středové těsnění vytváří nepřekonatelnou zábranu jak pro srážkovou vodu, tak i pro studený vzduch, který se tak nedostane k interiérové části rámu.
Na počet těsnění v rámu je třeba se prodejce zeptat. Počet těsnění ve funkční spáře je však zásadní jak pro prevenci zatékání dešťové vody, ale výrazně také ovlivňuje možnost a podmínky vzniku kondenzace vody na oknech v interiéru.

Při výběru konkrétního profilu se podívejte na typ těsnění. Ten poznáte při pohledu na řez profilu. Těsnění může být dorazové nebo středové. Dorazové má dvě těsnící roviny a středové ještě další těsnění uprostřed profilu. Doporučuje se středové těsnění, které je účinnější.

Proto zvažte, zda nejsou okna pouze s dvojím těsněním vyhozené peníze, ačkoli se Vás prodejce snaží přesvědčit vysokým počtem komor. 

Pozn. předsazený profil má oproti rovnému profilu výhodu v tom, že lépe chrání dorazové těsnění a zvyšuje jeho odolnost a životnost.

Dvojsklo a trojsklo

Základním standardem je dnes použití dvojskla. Čím dál častěji však žádají zákazníci, z důvodu rostoucích nákladů na energie, použití trojskla, které má nižší tepelnou propustnost. Trojsklo tedy zabezpečuje nejen skvělou tepelnou pohodu v místnosti, ale hlavně dokáže snížit tepelné ztráty o více než 30 %.

Trojskla už tedy dnes nejsou spojována jen s pasivními a nízkoenergetickými domy, běžně se používají i u bytových domů. Vhodná jsou i do panelových domů, které procházejí rekonstrukcí a novým zateplením.

Profil Gealan pro pasivní domy

Finální rozhodnutí

Nákup nových plastových oken je poměrně velká investice, proto doporučujeme dobře si rozmyslet, zda nestojí za to připlatit si za nadstandard v podobě izolačního trojskla, trojitého těsnění a případně i nekovového meziskelního rámečku, který přispívá k prevenci rosení oken. Investice se Vám poměrně záhy vrátí na úsporách za vytápění.

Počet komor a stavební hloubka jsou už jen na Vás a Vaší peněžence. Vybírejte proto pečlivě a s rozvahou u ověřeného českého prodejce. A hlavně by cena plastových oken neměla být hlavním kritériem výběru. Drahá okna nemusí znamenat nejvyšší kvalitu, stejně jako levná okna nemusí znamenat nízkou kvalitu.

Vždyť okna nekupujete na jednu sezonu, jako třeba boty, nová plastová okna Vám budou sloužit dlouhá léta a pokud jsou správně vybraná, zvýší komfort Vašeho domova.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich
36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE