Kompletní průvodce výběrem plastových oken

Jak vybrat plastová okna - kompletní průvodce

  • Publikováno: 9.8.2022
  • Kategorie: Plastová okna

Vybíráte nová plastová okna a ze všech stran se na Vás valí čísla? Kolik zvolit komor, jaký počet těsnění a skel? Co všechna tato čísla znamenají, a která jsou opravdu důležitá? Pokusíme se Vám odpovědět, jak vybrat okna, v našem článku.

Obsah:
Materiál - prvoplast, recyklát a barva oken

Důležité parametry pro plastová okna
Počet těsnění je důležitější než počet komor
Rozměry oken
Příslušenství - parapety, kování, stínící technika aj.
Ceny plastových oken
Montáž plastových oken a jejich údržba
Záruka na okna a životnost plastových oken
Kde plastová okna koupit
Finální rozhodnutí

Materiál - prvoplast, recyklát a barva oken

Lidé dnes volí hlavně plastová okna. Alternativou jsou dřevěná okna - ta jsou krásná a vypadají přirozeně, ale jsou o dost náročnější na údržbu a jejich pořizovací cena je výrazně vyšší. Mnohem častější je varianta, že lidé zvolí plastová okna v dřevěném dekoru, kde prakticky nelze poznat rozdíl od opravdového dřeva.

Když si pokládáte otázku, jaká plastová okna vybrat, jednou z otázek bude, jestli mají být z prvoplastu nebo z recyklátu. Odpověď zde není úplně jednoznačná, důležitý je výrobce a jeho záruky, že půjde o kvalitní plastový profil. V praxi se totiž plastová okna vyrábí i z prvoplastu, i z recyklátu, někdy se používá oboje. Na kvalitu to nemá vliv, jen vás možná pohladí po duši, že recyklát je ekologičtější.

Dalším důležitým faktorem je barva oken. V dnešní době můžete mít kvalitní plastová okna v podstatě v jakékoliv barvě. Nejlepší je barvu si vybrat osobně na prodejně, protože jen tam uvidíte opravdovou barvu, online prostředí barvy trochu zkresluje. Často se volí různé dřevěné dekory, ale to už bude na vás – slaďte si barvu oken s dveřmi a garážovými vraty. Barvy na plastových oknech jsou velmi kvalitní, neloupou se, ani nevyblednou (ani bílá na slunci po čase nežloutne).

Tip na článek: Přečtěte si také, jak poznat kvalitní okna

Prvoplast nebo recyklát?

Důležité parametry pro plastová okna

S výběrem parametrů vám nejlépe poradí odborník, nebo přímo dodavatel. Pojďme se podívat na parametry, která je potřeba znát, když řešíte jakákoliv plastová okna:

  • Prostupnost tepla. Součinitel prostupu tepla je hlavním ukazatelem izolačních schopností oken. Součinitel prostupu tepla celého okna (Uw) je dán tepelnými vlastnostmi rámu (Uf), zasklením (Ug) a meziskelním rámečkem. Hodnota Uw je tedy vztažena k určitému typu zasklení. Kvalitní plastová okna by měla dosáhnout hodnoty kolem 1,1 W/m2K. Tato hodnota je považována za dobrý standard.

  • Dvojsklo vs trojsklo. Základním standardem je dnes použití dvojskla. Čím dál častěji však žádají zákazníci, z důvodu rostoucích nákladů na energie, použití trojskla, které má nižší tepelnou propustnost. Trojsklo tedy zabezpečuje nejen skvělou tepelnou pohodu v místnosti, ale hlavně dokáže snížit tepelné ztráty o více než 30 %. Sklo vybírejte s ohledem na orientaci na světové strany a podnebné podmínky, ve kterých se nacházíte např. na chodbě nebo třeba v garáži pak určitě stačí obyčejná dvojskla.

    Trojskla už tedy dnes nejsou spojována jen s pasivními a nízkoenergetickými domy, běžně se používají i u bytových domů. Vhodná jsou i do panelových domů, které procházejí rekonstrukcí a novým zateplením.

    Gealan pro pasivní domy
  • Stavební hloubka. Velmi podstatná je u plastových oken stavební hloubka, tj. tloušťka okenního profilu měřená z interiéru do exteriéru. Čím větší je stavební hloubka okna, tím lepší má okno tepelně izolační vlastnosti. U pětikomorového okenního profilu by měla být stavební hloubka minimálně 70 mm. Ideální pak jsou šestikomorové profily při stavební hloubce minimálně 80 mm.

    Zjednodušeně tedy platí, že kvalitní profil s větší vestavnou hloubkou, v závislosti na zvoleném typu skla, dosahuje lepších tepelně-technických vlastností než ten profil s menší stavební hloubkou. Svět oken nabízí profily GEALAN se stavební hloubkou 74 a 83 mm.

  • Typ těsnění. K největším ztrátám tepla dochází ve funkční spáře, což je místo, kde se stýká okenní rám s křídlem. U dvojitého těsnění často dochází k rosení, proto se doporučuje použít systém s trojitým těsněním, který funguje tak, že středové těsnění vytváří nepřekonatelnou zábranu jak pro srážkovou vodu, tak i pro studený vzduch, který se pak nedostane k interiérové části rámu.

  • Počet komor. V současnosti se firmy předhánějí v nabídkách, co se počtu komor týká. Kolik komor by tedy plastová okna měla mít? Počet komor v profilu se počítá ve směru převažujícího proudění tepla, tj. z interiéru do exteriéru. Před pár lety byla standardem okna troj- nebo maximálně čtyřkomorová. Taková okna dnes už v prodeji nenajdete. V současnosti jsou pětikomorová okna pokládána za základní, jedná se o nejekonomičtější řešení při nákupu nových plastových oken.

Šestikomorové profily Gealan

Častým výběrem zákazníků jsou však okna se šestikomorovým profilem, což je dobrý poměr cena – výkon. Vrcholem nabídky na trhu jsou okna osmikomorová, která mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti, cena je ovšem vysoká a dostupnost není úplně běžná.  Svět oken má v nabídce široký sortiment kvalitních německých pěti- a šestikomorových profilů GEALAN.

Tip: Znáte již náš nejnovější profil v nabídce? Gealan Linear s úzkou pohledovou šířkou a přímočarým designem

Počet těsnění je důležitější než počet komor

Tepelná izolace okenního rámu není dána jen počtem komor a stavební hloubkou, ale k největším ztrátám tepla dochází ve funkční spáře, což je místo, kde se stýká okenní rám s křídlem. Tato spára zabezpečuje odvod kondenzační vody odtokovými kanálky do exteriéru, v zimě však tudy okenní rámy nejvíce prochládají, protože studený vzduch se přes kanálky dostane až k těsnění na interiérové straně, proto u rámů s dvojitým těsněním dochází k častému rosení. 

Systémy s trojitým těsněním fungují jinak, středové těsnění vytváří nepřekonatelnou zábranu jak pro srážkovou vodu, tak i pro studený vzduch, který se tak nedostane k interiérové části rámu.

Na počet těsnění v rámu je třeba se prodejce zeptat. Počet těsnění ve funkční spáře je však zásadní jak pro prevenci zatékání dešťové vody, ale výrazně také ovlivňuje možnost a podmínky vzniku kondenzace vody na oknech v interiéru.

Při výběru konkrétního profilu se podívejte na typ těsnění. Ten poznáte při pohledu na řez profilu. Těsnění může být dorazové nebo středové. Dorazové má dvě těsnící roviny a středové ještě další těsnění uprostřed profilu. Doporučuje se středové těsnění, které je účinnější.

Proto zvažte, zda nejsou okna pouze s dvojím těsněním vyhozené peníze, ačkoli se Vás prodejce snaží přesvědčit vysokým počtem komor. 

Pozn. předsazený profil má oproti rovnému profilu výhodu v tom, že lépe chrání dorazové těsnění a zvyšuje jeho odolnost a životnost.

Rozměry oken

Jestli už máte jasně dané rozměry oken, není co řešit. Jestli jste však ještě ve fázi plánování, a nerozhodujete se jen o tom, jaká plastová okna vybrat, pak vězte, že můžete mít okna typických rozměrů, ale můžete si objednat i okna atypická. Podle šířky oken se volí počet křídel, a každý výrobce vám ukáže tabulku maximálních velikostí oken pro jednokřídlá, dvoukřídlá i trojkřídlá okna. V praxi k vám přijede technik, a na místě se domluvíte, jaké rozměry oken přesně potřebujete.

Když chcete atypická okna, například kulatá nebo s obloukem nahoře, je vše trochu složitější. Taková okna se vyrábí na míru, déle to trvá, je to dražší, bývá složitější zařídit stínící techniku. Ale vše je možné.

Příslušenství - parapety, kování, stínící technika aj.

K výběru oken patří také příslušenství - parapety, kliky, kování, sítě proti hmyzu, zabezpečení proti otevření dětmi, stínící technika aj. Pojďme se podívat na nejčastější doplňky, které k plastovým oknům patří:

  • Parapety. Parapety jsou vnitřní a venkovní. Zákazníci mají na výběr z celé řady materiálů, nejrůznějších dekorů a odstínů. V interiéru se nejčastěji používají plastové parapety, které ladí s okny, venkovní parapety pak bývají z odolnějších materiálů - parapety hliníkové, měděné, pozinkované či titanzinkové.

  • Stínící technika. Tady máte spousty možností. Venkovní stínící technika (rolety, žaluzie, markýzy) má tu výhodu, že udrží za oknem nejen světlo, ale hlavně i teplo. Vnitřní stínící technika zase pomáhá vytvářet elegantní design interiéru a zajistí vám soukromí.

  • Bezpečnostní kování. Kování zajišťuje základní funkce okna, tedy otevírání, ventilaci a uzavření okna. Když chcete mít okna zabezpečená proti vloupání, pak se vyplatí investovat do značkového celoobvodového kování. Základem je bezpečnostní čep, který při uzavření okna zajíždí do bezpečnostního protikusu. Okno tak již není možné vypáčit. Dalším bezpečnostním prvkem je klika osazená pojistným knoflíkem. Ten je nejen ochranným prvkem proti vloupání, ale zároveň slouží jako dětská pojistka.

  • Sítě proti hmyzu. Když nechcete mít doma hmyz, pak se vyplatí pořídit si jednoduché sítě proti hmyzu. Tyto sítě jsou jednoduchou a levnou ochranou proti mouchám, vosám či komárům. Můžete si vybrat z celé řady designů od bílých až po dezén dřeva.

Plastová okna - stínění

Ceny plastových oken

Až budete řešit, jaká plastová okna vybrat, nejde se vyhnout kritériu, kterým je cena oken. Cena plastových oken je obecně nižší než třeba u oken dřevěných nebo hliníkových, ale mezi různými typy plastových oken jsou stejně velké rozdíly. Cenu plastových oken ovlivňuje kvalita plastových profilů, barva oken (bílá je nejlevnější), velikost zakázky (můžete dostat množstevní slevu), typ zasklení, rozměry okna nebo použité doplňky (různé kliky, parapety, stínící technika).

Pro představu o cenách plastových oken uvádíme 3 příklady, za kolik orientačně různá okna seženete u kvalitního českého výrobce:

  1. Jednokřídlé okno (1 x 1 metr) - 5 469 Kč bez DPH, dvojsklo, bílé, otvíravé, sklopné, bez montáže a dopravy.

  2. Dvoukřídlé okno (1,5 x 1,5 metru) - 10 400 Kč bez DPH, dvojsklo, bílé, otvíravé, sklopné, bez montáže a dopravy.

  3. Trojkřídlé okno (2,1 x 1,5 metru) - 15 552 Kč bez DPH, dvojsklo, bílé, otvíravé, sklopné, bez montáže a dopravy.

Na plastová okna dokonce můžete v určitých případech dostat dotace z programu Nová zelená úsporám. Cílem této dotace je dosáhnout úspor energie. Čím vyšší úsporu získáte, tím vyšší dotaci můžete získat. Sice je kolem toho dost papírování, ale když měníte okna v celém domě nebo stavíte nový dům, tak už výrazně ušetříte.

Montáž plastových oken a jejich údržba

Montáž oken je nejlepší nechat na dodavatelské firmě. Chybná montáž okna vede nejen ke zvýšení tepelných ztrát, ale mohou vznikat i značná poškození oken a ostění v důsledku vlhkosti, do domu vám kolem oken potáhne a sníží se zvukové izolace. V praxi probíhá montáž následovně:

Montéři přijedou, demontují stará okna (je-li to potřeba), očistí a připraví stavební otvor, a okno usadí. To znamená, že vezmou rám okna bez křídel, předvrtají ho a usadí do očištěného otvoru. Tam ho za pomoci dřevěných klínků vyváží tak, aby bylo okno ve váze, rám okna oblepí parotěsnými a paropropustnými fóliemi. Poté je rám přivrtán k ostění kotvícími šrouby a spára mezi ostěním a rámem je vyplněna PUR pěnou. U okna se provede jemné seřízení a zkontroluje funkčnost.

Dalším krokem je pak zednické zapravení, což znamená hlavně zařezání vytvrdlé přebývající části pěny, odstranění dřevěných klínů a doplnění míst po odstraněných klíncích. Poté přijde na řadu osazení vnitřních parapetů a finální zapravení vnitřních špalet.

Když už máte vybraná okna a domluvený termín montáže, měli byste se na samotnou výměnu oken připravit. Je potřeba odsunout nábytek od oken a zakrýt ho. Ideální je i částečně srolovat koberce pod okny a zakrýt i podlahu, protože se bude prášit. Měnit stará okna či montovat nová okna do novostavby je možné nejen v teplých měsících, ale prakticky během celého roku.

Co se týká údržby plastových oken, je to velmi jednoduché, údržba je minimální. Kromě občasného mytí skel i rámů se vyplatí jednou za rok nebo za dva pozvat odborníka, který vám zkontroluje a seřídí všechna okna i dveře v celém domě. Další údržbu už plastová okna nepotřebují.

Montáž plastových oken

Záruka na okna a životnost plastových oken

Faktem je, že když koupíte kvalitní okna od osvědčeného výrobce, a zároveň necháte jejich montáž odborníkům, neměli byste životnost plastových oken vůbec řešit. To znamená, že taková okna je potřeba vyměnit řekněme za 50 let, ale do té doby už budou nejspíše vyvinuta modernější okna, takže důvod výměny oken bude spíše technologický, než že by skončila životnost současných oken.

Záruku na plastová okna vám řekne konkrétní dodavatel, minimální je ze zákona 24 měsíců. Když však koupíte okna od důvěryhodného prodejce, budete s nimi šetrně zacházet, a občas pozvete odborníka na seřízení, vydrží vám okna dlouhá léta. Možná po 10 či 15 letech vyměníte těsnění, případně kování, ale profil i sklo vás nejspíše přežijou.

Kde plastová okna koupit

Když už jste se rozhodli, jaká plastová okna koupit, je potřeba vybrat důvěryhodného dodavatele. Ideálně českého výrobce, který kromě internetových stránek provozuje i kamenné prodejny. Tam můžete osobně zajít, poradit se, podívat se na konkrétní barvu a vůbec vše dohodnout. V praxi si můžete koupit levnější skladová okna, nebo si nechat vyrobit okna na míru. To záleží hlavně na tom, jak vypadá váš dům, jaké jsou rozměry oken, nebo jestli máte některá okna atypická.

Zajímavou variantou je nákup použitých plastových oken z bazaru. Tady je nejlákavější samozřejmě nízká cena. Na použitá okna se však nevztahuje záruka, a montáž si budete muset udělat nejspíše sami, což vám ušetří nějaké peníze, ale opět je to dost riskantní. Největší nevýhodou oken z bazaru je pak hlavně skutečnost, že nikdy nevíte, jak kvalitní okna opravdu kupujete.

Finální rozhodnutí

Nákup nových plastových oken je poměrně velká investice, proto doporučujeme dobře si rozmyslet, zda nestojí za to připlatit si za nadstandard v podobě izolačního trojskla, trojitého těsnění a případně i nekovového meziskelního rámečku, který přispívá k prevenci rosení oken. Investice se Vám poměrně záhy vrátí na úsporách za vytápění.

Počet komor a stavební hloubka jsou už jen na Vás a Vaší peněžence. Vybírejte proto pečlivě a s rozvahou u ověřeného českého prodejce. A hlavně by cena plastových oken neměla být hlavním kritériem výběru. Drahá okna nemusí znamenat nejvyšší kvalitu, stejně jako levná okna nemusí znamenat nízkou kvalitu.

Vždyť okna nekupujete na jednu sezonu, jako třeba boty, nová plastová okna Vám budou sloužit dlouhá léta a pokud jsou správně vybraná, zvýší komfort Vašeho domova. Zjistěte si maximum informací, najděte spolehlivého výrobce (a prodejce), dejte i na vlastní pocit. Určitě se vyplatí spolupracovat s profesionály, kteří vám okna namontují, můžete se na ně obracet s údržbou, i v případě, že s okny bude nějaký problém.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

Zpět ke všem příspěvkům

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE