I plastová okna dokážou být ekologická

I plastová okna dokážou být ekologická

  • Publikováno: 22.8.2019
  • Kategorie: Okna

V dnešní době se často řeší, jak je potřeba omezit používání plastu, protože je dost neekologický, rozkládá se hrozně dlouho. Plastová okna s tím ale nesouvisí, protože jejich životnost je velmi dlouhá, více než 50 let. A když vám výrobek vydrží po několik generací, nedá se o neekologičnosti vůbec hovořit. U plastových oken spíše platí, že je bude potřeba vyměnit ne kvůli konci životnosti, ale kvůli technologické změně, kterou ještě dnes nedokážeme předvídat. V tomto článku se podíváme, proč plastová okna životní prostředí téměř nezatěžují.

Plastová okna z recyklátu

Kromě velmi dlouhé životnosti plastových oken hraje v jejich prospěch i fakt, že se často vyrábějí z již použitých plastových profilů, tedy z recyklátů. Buď se tedy vyrábějí z prvoplastu nebo z recyklátu. Zajímavé je, že na kvalitu oken to nemá vliv, obě varianty jsou podobné svými vlastnostmi. Navíc se spousta oken vyrábí částečně z prvoplastu a částečně z recyklátu.

Recyklát je plast na bázi PVC, ale je použit opakovaně. To znamená, že je vyroben v rámci recyklace. Recyklát má stejné parametry tuhosti a houževnatosti jako prvoplast, pouze nemá tak UV stabilní povrch. Proto se recyklát používá spíše ve vnitřní části profilů tzv. koextruzí plastu, kdy má vnitřní vrstva šedou nebo hnědou barvu. Recyklát má dokonce i jednu přednost – recyklovaná plastová směs má lepší homogenitu i distribuci přísad v polymeru než prvoplast.

Ekologická výroba plastových oken

Při výrobě plastových oken také nedochází k většímu znečišťování životního prostředí než třeba u přírodních dřevěných oken. Používají se moderní stroje, řezačky, CNC stroje aj. Pro koncového zákazníka je nejdůležitější, jak okno vypadá. Pravdou je, že dřevěná okna jsou krásná, ale zároveň jsou velmi náročná na údržbu a jejich životnost je kratší. Zároveň si můžete pořídit plastová okna v dřevěném dekoru, která jsou na pohled téměř k nerozeznání od dřevěných oken.

Nakonec tedy u zákazníků rozhodují vlastnosti materiálu a cena okna. Ekologický dopad mají totiž všechna okna podobný. Když uvažujete ekologicky a lokálně, pak se určitě vyplatí vybrat spolehlivého českého výrobce oken, a podpořit tak české řemeslníky.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

 Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE