Jak poznat kvalitní plastová okna

Jak poznat kvalitní plastová okna

  • Publikováno: 22.9.2023 
  • Kategorie: Okna

O plastových oknech koluje mnoho mýtů, že nevypadají moc dobře, že dlouho nevydrží, že jsou nekvalitní a proto tak levná, že přitahují plísně a jejich údržba je problematická a prodejci jsou často neseriózní. Podobné nepravdy kolují i o hliníkových nebo dřevěných oknech. V dnešním světě, který je přesycený informacemi různé kvality, není lehké si vybrat. Nabídek je totiž až moc. Dříve to bylo jednoduché, člověk prostě neměl tolik možností. Jak se tedy v té záplavě informací zorientovat? Na začátku se zaměřte na několik důležitých parametrů, které jsou charakteristické pro kvalitní plastová okna. Důležité jsou profily oken, zasklení oken, parametry oken a také jejich dodavatelé. Když si ohlídáte tyto 4 faktory, neměli byste šlápnout vedle.

Obsah:
1. Kvalitní okenní profil
2. Nejdůležitější parametry
3. Zasklení plastových oken
4. Kování oken
5. cena plastových oken
6. Spolehlivý dodavetel

1. Kvalitní okenní profil

Plastová okna mají životnost alespoň 50 let. Tedy ta kvalitní. A základem okna je jeho profil. Většina českých firem, která okna vyrábí, kupuje profily ze zahraničí. Je ale obrovský rozdíl používat profily z často neznámého zahraničí nebo z Německa. V ceně většinou ve prospěch profilů z neznámých zemí, ale v kvalitě má velmi výrazně navrch právě třeba Německo.

Při výběru konkrétního profilu doporučujeme konzultaci s odborníky. Ti vám poradí s výběrem na míru. Záleží na okolnostech, podnebí, kde konkrétně bydlíte, orientaci vůči světovým stranám, hlučnosti okolí či prašnosti. Při výběru se soustřeďte na počet komor, stavební hloubku, koeficient prostupu tepla, počet těsnění. Podrobnosti k parametrům naleznete níže v bodu 2.

Důležitá je také montáž oken. Spolehlivý výrobce vám dá možnost nahlédnout do svých dílen. Nemusíte tam jít, ale sama možnost o něčem vypovídá, výrobce se nebojí zájemcům ukázat, jak se okna vyrábějí a vysvětlit odkud materiál na okna je. Kvůli servisu ale jistě i podpoře domácího trhu je dobré volit české výrobce plastových oken.

2. Nejdůležitější parametry

Profil Gealan

Tady je nejlepší se poradit s výrobcem či prodejcem, jelikož každý zákazník může mít jiné představy, požadavky i možnosti. Nejlépe si nechat poradit v kamenné prodejně výrobce nebo dodavatele oken, kde se vám bude odborník osobně věnovat. Existují různé parametry oken:

  • počet komor – základní variantou jsou pětikomorová okna, jedná se o ekonomické řešení. Kvalitnějším řešení jsou pak šestikomorová okna, která představují optimální řešení poměru cena/výkon.

  • zvuková a tepelná izolace - součinitel prostupu tepla je hlavním ukazatelem izolačních schopností oken. Kvalitní plastová okna by měla dosáhnout hodnoty kolem 1,1 W/m2K. Tato hodnota je považována za dobrý standard.

  • počet těsnění - vybírat můžete z dvojitého či trojitého těsnění, které bývá vhodnější volbou

  • stavební hloubka - stavební hloubka je tloušťka okenního profilu měřená z interiéru do exteriéru. Čím větší je stavební hloubka okna, tím lepší má okno tepelně izolační vlastnosti (např. u pětikomorového profilu by měla být stavební hloubka minimálně 70 mm, u šestikomorového profilu pak min. 80 mm). Svět oken nabízí profily GEALAN se stavební hloubkou 74 a 83 mm.

Nemáte-li přesnou představu, určitě se poraďte s odborníky. Alespoň uvidíte, jak s vámi bude váš potencionální dodavatel oken jednat. Kromě těchto parametrů a okenního profilu má na kvalitu plastových oken vliv typ zasklení.

Pečlivě vybírejte parametry nových oken (profily a skla). U profilů si budete vybírat mezi 5-ti a 6-ti komorovými systémy. Hlavními kritérii při volbě profilu je stavební hloubka a koeficient prostupu tepla.

3. Zasklení plastových oken

Výše jsme řešili parametry okenních profilů, nyní se podíváme podrobněji na zasklení oken. V současné době se nejčastěji používají plastová okna s trojskly. Oproti dvojsklům mají výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti. Sice jsou těžší a trochu dražší, ale většinou je přesto lidé volí. Doporučuje se také použití teplých meziskelních rámečků, které opravdu výrazně snižují riziko rosení oken kolem okrajů skla. Typ zasklení má velký vliv koeficient Uw, což je koeficient prostupu tepla celým oknem. Hodnota by měla být Uw=1,1 W/m2K a nižší.

K největším ztrátám tepla dochází ve funkční spáře, což je místo, kde se stýká okenní rám s křídlem. U dvojitého těsnění často dochází k rosení, proto se doporučuje použít systém s trojitým těsněním, který funguje tak, že středové těsnění vytváří nepřekonatelnou zábranu jak pro srážkovou vodu, tak i pro studený vzduch, který se pak nedostane k interiérové části rámu. Při výběru konkrétního profilu se tedy podívejte na typ těsnění. Ten poznáte při pohledu na řez profilu. Těsnění může být dorazové nebo středové. Dorazové má dvě těsnící roviny a středové ještě další těsnění uprostřed profilu. Doporučuje se středové těsnění, které je účinnější.

4. Kování oken

Kvalitní okenní kování je u plastových oken klíčové. Zajišťuje komfortní používání oken a pohodlnou manipulaci. Při uzavření by mělo poskytovat optimální přítlak křídla do rámu, což zajišťuje dobré izolační vlastnosti oken.

Kování je soubor kompatibilních částí, které se osazují do okenního křídla a rámu. Jejich typ, počet a umístění se volí podle rozměrů okna, jejich požadované funkce, nebo bezpečnostní třídy okenního kování. Ovládání všech funkčních a uzavíracích bodů je zajištěno klikou. Jejím pootočením se pohyblivé části kování posouvají do různých poloh a tím se okno otvírá úplně či na mikroventilaci, sklápí nebo úplně zavírá.

Jak jsme již výše uvedli, okna by se měla zavírat lehce a hladce, okno by nemělo drhnout. Zde je pak na místě seřízení.

Okenní kování potřebuje pravidelnou údržbu (především mazání), podrobný návod naleznete v našem dalším článku „Jak na seřízení plastových oken“.

Plastová okna - profil

5. Cena plastových oken

Cena oken by pro vás neměla být tím hlavním kritériem, přestože výrazně ovlivní vaše rozhodnutí. Okna patří mezi produkty, na kterých se nevyplatí šetřit, protože pouze kvalitní okna vám zaručí úsporu nákladů. Vždy dbejte na co nejlepší poměr ceny a kvality. Ne vždy platí, že nejdražší okna jsou ta nejkvalitnější, stejně tak nemusí platit, že levná plastová okna jsou nekvalitní.

6. Spolehlivý dodavatel

Když si na trhu vyberete spolehlivého dodavatele, máte vyhráno. Nemusíte se o nic starat a může jej kontaktovat v případě jakýchkoliv dotazů či problémů. Ideální dodavatel by měl okna vyrábět v Česku, používat kvalitní ověřené profily a nejlépe být k dispozici na nedalekých kamenných prodejnách, kde můžete osobně přijít a poradit se. Za spolehlivým dodavatelem oken také stojí rozsáhlé reference a spokojení zákazníci.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE