Parametry oken, na které se zaměřit při výběruParametry oken, na které se zaměřit při výběru

Chystáte se vyměnit stará okna za nová nebo vybíráte nová okna pro novostavbu? I když už máte jasno, jestli koupíte okna plastová, dřevěná či hliníková, pořád je široká nabídka. V tomto článku se podíváme na některé parametry oken, na které byste se během výběru měli zaměřit:

  • Stavební hloubka okna. Tuto hloubku označuje tloušťka okenního rámu (v milimetrech). Obecně platí, že čím větší je stavební hloubka okna, tím lepší má okno tepelně izolační vlastnosti.

  • Dvojsklo nebo trojsklo. Obě varianty mají své výhody. Dvojskla jsou levnější, propouštějí dovnitř více slunečního světla i tepla. Naopak v zimě dvojskla hůře izolují. Trojskla izolují perfektně v létě i zimě, obecně jsou kvalitnější a vyhledávanější.

  • Rovný či předsazený profil. Tento výběr je spíše estetického ražení. Hlavní výhodou předsazeného profilu je fakt, že lépe chrání dorazové těsnění a zvyšuje jeho odolnost i životnost.

  • Barva okenního profilu. Plastová okna nemusejí být jen bílá, v podstatě si můžete vybrat jakoukoliv barvu včetně dekorů imitujících různé druhy dřeva. U některých prodejců můžete sehnat okna, která mají jinou barvu z vnitřní a jinou z vnější strany.

  • Typ těsnění. Při výběru konkrétního profilu se podívejte na typ těsnění. Ten poznáte při pohledu na řez profilu. Těsnění může být dorazové nebo středové. Dorazové má dvě těsnící roviny a středové ještě další těsnění uprostřed profilu. Doporučuje se středové těsnění, které je účinnější.

Další faktory při výběru nového okna

Kromě výše zmíněných parametrů existují i další faktory, na které se určitě podívejte. Důležitý je koeficient prostupu tepla, cena okna, velikost okna, typ kování a samozřejmě také materiál, ze kterého je okno vyrobeno.

Nákup nových oken je celkem významná investice. Určitě se poraďte při výběru se zkušeným odborníkem. I proto se doporučuje nakupovat okna u prodejce, který kromě internetových stránek provozuje i kamenné prodejny, kam můžete osobně zajít. V prodejně zodpoví veškeré vaše dotazy, poradí vám, doporučí a v neposlední řadě máte i místo, kam zajít v případě jakýchkoliv problémů s novými okny.   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej


 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE