Jak vybrat plastová okna pro pasivní domy

Jaká okna jsou vhodná pro pasivní domy?Energeticky pasivní dům, je stavba splňující přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Nízkoenergetický dům splňuje taktéž kritéria na úsporu energií na provoz, ovšem nejsou tak přísná jako v případě pasivního domu.

V případě energeticky pasivních domů je hlavní důraz kladen na tepelnou ochranu stavby, která je charakterizována tzv. součinitelem prostupu tepla, jež udává tepelně izolační schopnost konstrukce. Okna a dveře jsou nejslabším článkem s nejvyšším prostupem tepla, tj. jedná se o místa největšího úniku tepla z domu. Okna pro pasivní domy musí splňovat podmínku, že součinitel prostupu tepla je maximálně 0,8 W/m2K (viz Wikipedia).

Okna slouží nejen k osvětlení místnosti, ale zabezpečují také dostatek slunečních zisků a působí jako sluneční radiátor. Při výstavbě pasivního domu je tedy třeba zabezpečit, aby byla okna v celkové celoroční bilanci zisková, čímž lze dospět k výrazným finančním úsporám na vytápění.

Jaké rámy a zasklení tedy vlastně vybrat? Doporučuje se použití kvalitních rámů s trojsklem, které snižuje ztráty a zároveň propouští dostatek sluneční energie. Svět oken nabízí svým zákazníkům nadstandartní systém plastových profilů Gealan S9000 se středovým těsněním a stavební hloubkou 83 mm. Plastová okna s těmito profily jsou vhodná do novostaveb s nízkoenergetickým štítkem. Pro více informací o systému Gealan S9000 kontaktujte Vaši pobočku Světa oken.

Při snaze zajistit co nejvyšší solární zisky se mnohdy opomíjí možné letní přehřívání. Těmto nepříjemnostem lze předejít optimalizací velikosti a umístění oken, případně doplnit okna stínící technikou. Obecně se doporučuje, že maximální podíl prosklených ploch na jižní straně domu by měl být do 40 %.

Vhodnější pro pasivní domy jsou okna ve svislé poloze oproti střešním oknům. Střešní okna bývají často problémovým místem, kde dochází k zatékání, rosení a navíc v zimě dosahují malých solárních zisků.

Kvalitní montáž oken je v případě pasivních domů opravdu důležitá

Montáž oken je důležitou součástí, jak zabránit únikům tepla do venkovního okolí. Sebekvalitnější okno s výbornými tepelně technickými vlastnostmi nebude plnit svoji funkci, pokud nebude kvalitně provedena montáž. Je potřeba pečlivě provést těsnění spár, aby nedošlo k zatékání, ale přitom je třeba zajistit odvětrání, aby nedocházelo ke kondenzaci vody uvnitř spár.

Souhrn podmínek pro kvalitní okna do pasivních domů:

  • Zvolit správnou velikost oken
  • Neopomenout orientaci na světové strany
  • Kvalitní zasklení (často s inertním plynem)
  • Vybrat vhodný profil a rám okna
  • Využít pasivních slunečních zisků
  • Zvážit ochranu oken stínícím systémem proti letnímu přehřátí
  • Provést kvalitní montáž, tj. vyplnění a utěsnění okenních spár


Tedy v případě, že stavíte nízkoenergetický nebo pasivní dům a zvažujete nákup plastových oken, kontaktujte Vaši pobočku Světa oken, kde Vám ochotně poskytneme více informací o našich produktech pro tento typ staveb.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE