Životnost plastových oken

Životnost plastových oken

Při dodržení základních pravidel nebudete životnost plastových oken řešit, protože je výrazně delší než 50 let. To spíše dříve vyměníte svá plastová okna za moderní okna, která budou pravděpodobně vyvinuta za několik desítek let. Mezi základní pravidla, která vám zaručí dlouhou životnost plastových oken, patří:

  • kontrola kvalitní výroby oken – kvalitu provedení pozná i laik; před nákupem (nebo instalací) se podívejte na rohové spáry a rohové spoje zasklívacích lišt, kvalitu poznáte

  • správný profil a kování – kupujte okna od odborníků, kterým věříte nebo kteří vám byli doporučeni na základě zkušeností ostatních; ti dobře zvolí okenní systém a kování, které používají u svých výrobků

  • odborná montáž – chybná montáž může zkrátit životnost a snížit funkčnost oken, nechte montáž na odbornících

  • pravidelná údržba – plastová okna nepotřebují mnoho, přesto jim jednou za rok věnujte trochu času, důkladně je umyjte, zkontrolujte a namažte

  • šetrné zacházení – životnost oken prodloužíte šetrným zacházením, což platí pro všechno zboží

Jakou životnost má těsnění, kování, sklo ...

Těsnění je při otevírání a zavírání oken neustále mechanicky namáháno. Je-li vyrobeno z kvalitních materiálů, vydrží 10 až 20 let. Samozřejmě záleží na používání okna. Když už je nefunkční, je velmi jednoduché a finančně nenáročné těsnění vyměnit za nové. Tím pádem těsnění nijak nelimituje celkovou životnost okna.

Kování je na tom podobně. Dlouhodobým používáním se může poškodit i kování. Což platí nejen pro plastová, ale také pro dřevěná či hliníková okna. Výměna potřebného dílu nebo celého systému celoobvodového kování je také jednoduchá a relativně levná.

Sklo samo o sobě vydrží dlouhá léta. Spíše hrozí možnost smolného rozbití nebo sklo dříve vyměníte sami kvůli novým typům skel, které budou vyvinuty. A budou mít výrazně lepší tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti.

Plastové profily, které jsou základem plastových oken, už nevyměníte. Proto je jejich životnost nejdůležitější. Současné materiály, které se k výrobě oken používají, ukazují, že životnost kvalitních plastových profilů je minimálně 80 let. Spíše daleko více. Je to tak dlouhá doba, že se budou nejspíše měnit okna v domě z jiných důvodů než je jejich životnost.

Plastová okna na celý život?

U drtivé většiny plastových oken nebude důvodem jejich výměny životnost 80 a více let je tak dlouhá doba, že se pravděpodobně objeví na trhu okna s mnohem lepšími vlastnostmi. Modernější okna, která budou cenově dostupná a možná budou i z jiných materiálů. V současné době jsou však v poměru cena/kvalita ideální plastová okna.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE