Součinitel prostupu tepla

Součinitel prostupu tepla u plastových a hliníkových oken

  • Publikováno: 31.1.2020
  • Kategorie: Okna

Součinitel prostupu tepla je hlavním ukazatelem izolačních schopností oken, dveří a dalších stavebních prvků. Jde o množství tepla, které projde oknem, jednotkou prostupu tepla je W/m2K (watt na metr čtvereční a Kelvin). Obecně platí, že čím je hodnota menší, tím udrží okno v interiéru více tepla.

Okno se skládá z rámů a skel. Součinitel prostupu tepla celého okna (Uw) je pak někde mezi hodnotami Uf (prostup tepla rámem) a Ug (prostup tepla sklem). Dejte si proto pozor, protože někteří prodejci tvrdí, že součinitel prostupu tepla oknem je Ug, protože tato hodnota bývá nižší než Uf. Sklo totiž většinou izoluje lépe než rám, ale vás zajímá Uw – součinitel prostupu tepla celého okna.

Plastová okna a hliníková okna

Součinitel prostupu tepla u plastových i hliníkových oken ovlivňuje hlavně kvalita rámu a prosklení. Obyčejné okno s dvojsklem může mít Uw třeba 1,5 W/m2K, což je dost. Kvalitní plastová a hliníková okna by měla dosáhnout na hodnoty kolem 1,1 W/m2K. Tato hodnota je považována za dobrý standard.

Energetický poradce Karel Murtinger například tvrdí, že „Pro energeticky úsporné domy je vhodné použít okna, která mají součinitel prostupu tepla Uw<1, včetně rámu. Pro pasivní domy se doporučují lepší hodnoty, zde se používá zasklení s Ug < 0,6 (jde o trojsklo) a rám by měl být opatřen vhodnou tepelnou izolací. Součinitel prostupu tepla celého okna musí být u pasivních domů pod hranicí 0,8 W/m2K.“

Když budete volit mezi hliníkovými a plastovými okny, rozhodovat může právě i hodnota součinitele prostupu okna. Je to základní parametr, který rozhoduje o tepelně izolačních vlastnostech okna, takže si hodnotu Uw určitě během výběru ověřujte.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE