Co znamená "životnost plastových oken"

Co znamená "životnost plastových oken"

  • Publikováno: 15.4.2019 
  • Kategorie: Okna

Plastová okna jsou nejrozšířenější a ekonomicky nejvýhodnější variantou. Není divu, jestli je máte i vy. Plastová okna dnes už mohou vypadat opravdu elegantně, nahrazují dřevěná okna a pro byty a rodinné domy jsou jednoduše první volbou. Navíc jejich životnost je prakticky neomezená (v řádech několika desítek let). Tvrdí se, že dříve než budete měnit nová plastová okna z důvodu opotřebení, vyměníte je spíše z důvodu technologické inovace. To znamená, že lidé vymyslí něco lepšího než plastová okna a vy to budete chtít mít. Samozřejmě je potřeba se o plastová okna vhodně starat.

Co má na životnost plastových oken vliv

Okno se skládá z několika částí, takže logicky i jeho životnost záleží na životnosti těchto částí. Něco lze vyměnit (například těsnění), něco už vyměnit nelze. Na životnost oken má logicky vliv i to, jak se k nim chováte. Co má tedy na životnost plastových oken vliv:

  • Kvalita plastu. I plasty mají různou kvalitu. Profily oken by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů, plastový profil musí být odolný vůči UV záření, a neměl by mít problémy se změnami teplot. Tato kvalita plastu od sebe odděluje kvalitní a nekvalitní plastová okna.

  • Odborná montáž. Když už vyberete kvalitní plastové okno, na jeho životnost má vliv i správná montáž. Okno by mělo být namontováno na milimetr přesně, aby se rám časem nedeformoval a okno správně těsnilo.

  • Správná a pravidelná údržba. Údržbou není myšleno jen mytí oken a rámů, ale také pravidelné seřízení (bohatě stačí jednou za rok zavolat technika), kontrola těsnění, promazání pantů apod.

Kromě toho je potřeba se k oknům chovat šetrně, netřískat s nimi, ani je mechanicky nepoškodit. Základem je samozřejmě to, jaká okna koupíte. Moc se nevyplatí kupovat plastová okna za nejnižší cenu, spíše zvolte vhodný poměr cena vs kvalita.

Životnost jednotlivých částí plastového okna

Nejkratší životnost má těsnění (cca 15 let), ale to můžete celkem jednoduše a levně vyměnit. Další na řadě bude kování s životností cca 20 let. Opět se dá vyřešit výměna kování. Samotný plastový profil okna by měl vydržet nejméně 50 let, spíše až 80 let. Posledním prvkem je sklo, jehož životnost je neomezená, vydrží, dokud ho někdo nerozbije.

Když se budete o svá plastová okna dobře starat, nemusíte jejich životnost vůbec řešit.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE