Těsnění do plastových oken

Těsnění do plastových oken

  • Publikováno: 25.1.2019
  • Kategorie: Okna

Těsnění v oknech má jasný cíl – zamezit únikům tepla a zlepšit tak tepelně izolační vlastnosti okna. Těsnění je vyrobeno z kvalitní pryže, která dlouho udrží jeho pružnost. Životnost takového těsnění je 10 let a více. Samozřejmě tady záleží na tom, kde je okno umístěno. Když je okno extrémně namáháno, často se otevírá, působí na něj náročné povětrnostní podmínky (hlavně vítr), pak dostává i těsnění pořádně zabrat. Životnost těsnění úzce souvisí také s jeho údržbou.

Údržba těsnění

Obecně se u těsnění v plastových oknech doporučuje minimálně jednou ročně těsnění očistit mýdlovým roztokem, což můžete udělat vždy, když umýváte okna. U těsnění do plastových oken EPDM se zase uvádí, že je těsnění potřeba jednou za rok přetřít silikonovým olejem. Jinak také platí, že byste se měli čas od času na těsnění a okna obecně podívat (viz článek "Jak správně čistit a udržovat plastová okna"), jestli tam neuvidíte nějaké zjevné poškození. Jinak těsnění žádnou další údržbu nepotřebuje.

Tip: přečtěte si také článek a kompletní průvodce jak na údržbu oken

Dorazové těsnění a středový systém

Těsnění do plastových oken se buď instaluje už při tvorbě plastového profilu, kdy je těsnění do profilu svařeno, nebo se ručně na okna natahuje až tehdy, když už jsou profily vyrobeny. Obě varianty mají stejný výsledek. V praxi existují dva systémy těsnění do plastových oken:

  • Dorazové těsnění. Toto těsnění se umisťuje do plastových oken ve dvou těsnících rovinách a hodí se tam, kde nejsou okna příliš namáhána. Takové těsnění má o chlup horší zvukově izolační vlastnosti.

  • Středový systém těsnění. Tento systém těsnění je kvalitnější, umisťuje se do oken ve třech těsnících rovinách. S tímto těsněním mají plastová okna lepší tepelně izolační i zvukově izolační vlastnosti.


Výměna těsnění

Každé těsnění časem zteří, stářím se začne drolit a rozpadat. Může se stát, že je omylem mechanicky poškodíte nebo se začne jednoduše odlepovat. Obecně platí, že když je nutné těsnění vyměnit, doporučuje se pozvat si odborníky. Sami můžete těsnění přilepit, když se odlepuje, ale na kompletní výměnu raději využijte autorizovaný servis. Získáte tak jistotu a záruku, že bude těsnění fungovat správně.

Tip: Přečtete si také článek Jak nová plastová okna pomáhají s úsporou tepla

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE