Jak správně čistit a udržovat plastová okna

Jak správně pečovat o plastová okna?Máte nová plastová okna a zjišťujete, jak o ně pečovat? Tentokrát Vám přinášíme několik rad, jak správně udržovat Vaše plastová okna, jak je nejlépe čistit a jak o ně pečovat, aby byla krásná a funkční co nejdéle.

Chraňtě okna před hrubými nečistotami

Plastová okna a dveře jsou opatřeny z výroby ochrannou folií, která slouží na ochranu profilů při přepravě, manipulaci a montáži. Nicméně je si nutné uvědomit, že folie nechrání okna před poškozením při dalších zednických pracích, při montáži je tedy třeba folii odstranit. Pokud byste nechali folii na oknech delší dobu, vlivem slunečního záření by poté mohly vzniknout potíže při jejím odstraňování.

Před započetím zednických prací doporučujeme překrýt okna igelitovými foliemi a lepicí páskou, kterou lze lehko odstranit. Pokud přesto dojde k znečistění, je nejvhodnější hrubé nečistoty od malty odstranit čistou vodou bezprostředně po ukončení prací ještě začerstva, kdy malta není zatvrdlá. Nikdy nepoužívejte na čistění plastových profilů drátěnky, poškrábaly by povrchovou vrstvu oken.

Čistění plastových oken

Čistěním a pravidelnou údržbou zajistíte Vašim oknům dlouhodobě pěkný vzhled a správnou funkčnost. Čisté je třeba udržovat i části okna, která nejsou při zavření přístupná.
Čistič plastových oken Gealan
Na čistění rámů používejte běžné čisticí prostředky bez rozpouštědel a bez drobných částeček (hrubší čisticí prášky), které by mohly poškrábat povrchovou vrstvu. Není ani vhodné použití prostředků na bázi rozpouštědel (benzín, aceton) a kyselin, zásadité čisticí prostředky (na bázi čpavku), ředidla či jiné agresivní látky, které by mohly vést ke změně zbarvení či poleptání rámu.

Určitě si můžete i pomoci i moderními přístroji jako jsou parní čističe. Pokud byste si práci chtěli ušetřit, podívejte se na toto srovnání parních vysavačů a vyberte si ten nejlepší pro vás.

Někdy můžete mít pocit, že okna působí zažloutle. Jak vyčistit zažloutlá plastová okna? Pokud se jedná o "čerstvé" zažloutnutí, to by mělo pustit s běžnými čistícícmi prostředky.

Výrobce profilů Gealan pro tento účel vyvinul speciální čistič, kterým lze odstranit i starší zatvrdlé nečistoty. Můžete si vybrat ze dvou variant – čistící mléko nebo pastu.

Tip: Víte, jak na správné umývání žaluzií? Přečtetě si, jak správně pečovat o venkovní žaluzie.

Nezapomínejte na kování

Mazání kování plastových oken

Jeden nebo vícekrát ročně je potřeba zkontrolovat a promazat kování. Třením na sucho se části kování opotřebovávají, pokud tento stav trvá dlouhodobě, může vést až k zaseknutí nebo namáhavému otvírání oken při otáčení kliky.

Promazání probíhá kápnutím několika kapek silikonového oleje do mazacích otvorů na kování (viz obrázek). Také je potřeba zkontrolovat a podle potřeby přitáhnout upevňovací šrouby jednotlivých částí kování. Je však třeba dbát na použití čisticích prostředků, které nenaruší ochranu proti korozi.

Časem se může stát, že se okna začnou hůře zavírat nebo dochází k většímu tření rámu o křídlo. Pokud nepomůže promazání kování a vyčistění rámu, je potřeba okno přenastavit. Různé typy kování mají různé možnosti nastavení, pokud nezvládnete nastavení kování dle návodu sami, obraťte se na naše techniky a nechte si seřídit okna v rámci pozáručního servisu Světa oken.

Ošetřujte těsnění u plastových oken

Ačkoli je životnost moderních polymerových těsnění velmi vysoká, je vhodné je jedenkrát ročně přestříkat nebo přetřít olejem na bázi silikonu. Těsnění tak zůstane dlouho pružné a jeho životnost se ještě prodlouží.

Udržujte otvory pro odtok průchodné

V neposlední řadě nezapomeňte na odtokové otvory, které jsou vyfrézované z vnější strany okna. Tyto otvory slouží pro odtok dešťové vody, která vnikne mezi rám a křídlo okna, a je třeba je udržovat průchodné. Odtokové otvory jsou umístěné ve spodní vnitřní části rámu a naleznete je po otevření okna.

Základní údržbu oken zvládnete sami

Pokud si budete provádět pravidelnou údržbu Vašich plastových oken sami, je vhodné zakoupit speciální údržbovou sadu (na trhu naleznete více značek), která obsahuje intenzivní čistič na rámy, prostředek na ošetření těsnění a olej na údržbu kování spolu s návodem na ošetření a čistou textilií. Sadu lze zakoupit ve dvou variantách - pro bílá okna nebo pro okna v barevné imitaci dřeva.

Tip: přečtěte si také komplexního průvodce, jak se starat o plastová okna

Pečlivá údržba a péče o plastová okna prodlouží jejich životnost, zachová pěkný vzhled a zaručí jejich funkčnost po dlouhá léta. Pokud si na pravidelnou roční údržbu netroufáte sami, využijte našich služeb pozáručního servisu, kdy Vám technici okna zkontrolují a seřídí.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE