Jak zaměřit venkovní a vnitřní parapety

Jak zaměřit venkovní a vnitřní parapety

  • Publikováno: 14.12.2019
  • Kategorie: Okna

Chystáte si dělat parapety svépomocí nebo je jen potřebujete zaměřit? V tomto článku se podíváme, jak správně a přesně zaměřit venkovní i vnitřní parapety. Výsledkem měření bude délka a hloubka parapetu. Potřebujete jen metr, tužku a papír.

Venkovní parapety

Venkovní parapety bývají nejčastěji pozinkované nebo hliníkové.

  • Délka hliníkového parapetu. U hliníkového parapetu platí jednoduché pravidlo: Změříte délku mezi dvěma špaletami a odečtete 1 cm. V tomto centimetru se už počítá jak s tepelnou roztažností, tak i se silou obou krytek na koncích parapetu.

  • Délka parapetu zapuštěného v omítce. Změřte délku mezi venkovními špaletami. K tomu připočtěte 2 cm na každé straně na zapuštění plus cca 6 mm na koncovky parapetu (obě dohromady). Celkem tedy připočtěte cca 46 mm podle přesné šířky koncovky.

  • Délka parapetu bez zapuštění. Když jsou omítky hotové, měřte opět od omítky k omítce. Od tohoto čísla odečtěte cca 6 mm kvůli krytkám (3 + 3 mm).

  • Hloubka venkovního parapetu. Změřte přesně, jak mají být parapety široké. Měřte raději obě strany, ne vždy je vyzdění stejné (v tom případě počítejte s tou větší). K tomu připočtěte cca 1 cm, o který bude parapet zapuštěn pod okno, plus přesah parapetu nejméně 4-5 cm přes hranu spodního venkovního ostění (aby stékající voda neodkapávala na stěnu fasády).

Vnitřní parapety

Vnitřní parapety se obvykle vyrábějí z PVC.

  • Délka vnitřního parapetu. Délka vnitřních parapetů se měří stejně jako u parapetů vnějších. Opět je rozdíl, jestli budete parapety zasekávat do zdi nebo jen ke zdi přikládat. Měřte přesně a raději vepředu i vzadu. Někdy není vyzdění stejné.
    Ještě je třeba zohlednit skutečnost, zda jsou špalety zapraveny kolmo nebo se „rozevírají“ směrem do místnosti.

  • Hloubka vnitřního parapetu. I tady se měří vše stejně jako u venkovních parapetů. Přesah přes hranu ostění je na vašem rozhodnutí, estetickém cítění a budoucím využití plochy parapetu (dekorace, květiny apod.).

Tip: přečtěte si také článek, jak vybrat parapety

Vždy se raději držte klasického hesla: „Dvakrát měř, jednou řež“.

Tip: okenní parapety jsou nedílnou součástí oken, vybíráte-li další příslušentsví k oknům, pak doporučujeme náš kompletní průvodce na téma příslušenství k oknům

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

 Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE