Jak vybrat venkovní a vnitřní parapety

Jak vybrat venkovní a vnitřní parapety

  • Publikováno: 19.3.2019
  • Kategorie: Okna

Okenní parapety se vám možná nezdají extra důležité, ale je pravdou, že parapety jsou hodně vidět. Venku i uvnitř dotvářejí design a domu. Barva venkovních parapetů by měla ladit s okny a fasádou, to znamená, že by měla být s fasádou v kontrastu. Často se volí stejná barva parapetů, jako mají vchodové dveře nebo garážová vrata. U vnitřních parapetů jde zase o to, aby ladily s interiérem. To už je samozřejmě otázka vašeho vkusu.

Parapety se navíc dají využít k různorodým účelům, nejsou to jen "hluchá" místa ve vaší domácnosti.

Jaký materiál vybrat

Parapety mohou být vyrobené z různých materiálů. Vnitřní parapety bývají nejčastěji plastové, ale mohou být i hliníkové, dřevěné, z umělého kamene nebo třeba dřevotřískové. Dřevotřískové parapety se používají tam, kde parapety přesahují nad radiátory. U venkovních parapetů se nejčastěji používá hliník, jiné plechy nebo i PVC. Opět záleží na tom, jaký dům a okna máte, a také kolik chcete do svých parapetů investovat.

Výběr parapetů v dnešní době není úplně jednoduchý, protože na trhu je celá řada variant. Nejen různé materiály, ale také barvy, dekory, tvary, rozměry, tuhost, odolnost a jiné aspekty.

U vnitřních parapetů se musíte rozhodnout, jak budou velké, a jestli je budete zasekávat do zdí nebo ne, a také jestli bude špaleta kolmo nebo se bude rozevírat. Také je nutné určit, jestli budou parapety přesahovat topení.

U venkovních parapetů je hlavní zvolit správný materiál. Nejlépe hliníkový extrudovaný materiál nebo plechové parapety z hliníku. Venkovní parapety změříte jednoduše, jejich délka by měla být stejná jako délka okenního rámu.

Tip: přečtěte si také, jak zaměřit parapety

Ideální parapety

Vnitřní parapety ať jsou nejlépe z kvalitního plastu a v takové barvě, která ladí s vaším interiérem. Plast je lehký, levný, odolný s dlouhou životností. Když zvolíte originální dekor, ani nepůjde poznat, že se jedná o plast. Vnější parapety pak jsou nejlepší z hliníku, který perfektně odolává i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Opět můžete zvolit jakýkoliv dekor a venkovní parapety tak vhodně sladit s dalšími prvky na domu.

Tip: náš rozsáhlý průvodce vám poradí, jak vybrat doplňky k plastovým oknům

Určitě si nechte parapety namontovat profesionální firmou, která tak přebírá za správnou montáž zodpovědnost.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE