Co je osteni

Co je ostění

  • Publikováno: 11.2.2020
  • Kategorie: Okna

Okenní ostění je pojem, který se používá u každého návodu k instalaci oken. S ostěním se setkáváme nejen u oken, ale také u dveří nebo i garážových vrat. Co to tedy ostění přesně je? Je to jednoduché, ostění je postranní plocha ve stěně, vedle otvoru okna (případně dveří). Tato stěna má mnoho podob, liší se svou hloubkou, šířkou a také sklonem. Obecně platí, že ostění může být prakticky rovné, šikmé nebo zalomené.

Okenní ostění – rovné, šikmé a zalomené

Většina novostaveb má nejjednodušší ostění tedy rovné. Když se ale podíváme na starší domy, památkové objekty, případně i návrhy originálních novostaveb, setkáváme se i s dalšími typy ostění. Pojďme se tedy na všechny 3 druhy blíže podívat:

  • Rovné ostění. Jak už bylo řečeno, rovná stěna je nejčastější u drtivé většiny novostaveb. Ostění a plocha okna v tomto případě mezi sebou svírají pravý úhel. Je to praktické, ale existují i nápaditější varianty.

  • Šikmé ostění. Když chcete mít okna řešena originálně, můžete i dnes realizovat šikmé ostění. To bylo typické třeba u středověkých staveb, možná si vzpomenete, jak vypadají šikmé stěny u oken v různých výklencích ve starých stavbách. Okno tady svírá s ostěním tupý úhel. Kromě originálního designu je tu i praktická výhoda, že můžete okno otevřít více než u rovného ostění.

  • Zalomené ostění. Tento typ ostění vzniká nejčastěji tím, že se vybourá staré okno, a vsadí se namísto něj okno s jinými rozměry. To je potřeba řešit schodkem.

 

Ostění má vliv hlavně na vzhled okna nebo dveří, určuje, jak bude okno vypadat. Okenní nebo i dveřní ostění můžete záměrně vymalovat takovou barvou, aby ladilo jak k oknu, tak i ke zbytku bytu nebo domu. Často se u ostění používají světlé barvy, které ještě podpoří přístup světla dovnitř. Ostění je také potřeba hlídat, aby na něm nezačaly vznikat plísně, hlavně pak u oken, kterými táhne, nebo nemají tak dobré izolační vlastnosti.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE