Vnitřní parapety a plastová okna

Vnitřní parapety a plastová okna

Vnitřní parapety jsou nedílnou součástí oken. Většinou nejsou výrazné, ale jejich výběr je důležitý. Existuje totiž spousta variant – různé typy, materiály, velikosti i barvy. A každý materiál i barva má jiné vlastnosti. Plastové parapety například nepotřebují téměř žádnou údržbu, tmavé parapety zase pohlcují světlo a místnost je tak méně osvětlená. Důležitá je také tloušťka parapetu i jeho délka. Parapet může přesahovat, lidově se mu říká parapet „s nosem“. Přejeme správný výběr!

Jaké parapety se hodí k plastovým oknům

Kupujete-li si nová plastová okna, zvařte, jaký typ parapetu se k nim hodí. Záleží na tom, jak barevně s oknem ladí, jestli odráží světlo či jak náchylný je k poškození. K plastovým oknům se nejlépe hodí dřevotřískové bílé parapety či plastové parapety. Plastové parapety se používají tam, kde je vyšší vlhkost. Navíc nemusejí být jen bílé, mohou mít dekor buku, dubu nebo třeba mramoru. Nemusejí se udržovat, jen se občas přetřou vlhkým hadrem. A jsou vodotěsné.

Barva a matnost parapetů

Barva parapetů má nejen funkci estetickou, ale také praktickou. Platí, že bílá barva světlo odráží a roztyluje, tmavá pohlcuje. Přesto můžete mít tmavší parapety, ale chcete-li, ať světlo odráží, pořiďte si parapety ošetřené lesklým lakem. Nejméně světla vám půjde do místnosti tehdy, zvolíte-li tmavou barvu parapetu a navoskujete ho. Tak bude matný a pohltí nejvíce světla.

Jednotlivé typy parapetů

•    plastové parapety – nejčastější, odolné a s minimální údržbou
•    dřevotřískové parapety – univerzální parapety pro všechna okna, praktické, různé dekory
•    dřevěné z masivu – pevné, vypadají elegantně jako pravá ruční práce, přírodní materiál
•    cihlové parapety – velmi zajímavé a efektní
•    mramorové parapety – navozují dojem luxusu a čistoty
•    kamenné parapety – možnost použít pravý či umělý kámen, vypadají elegantně
•    pískovcové parapety – historické parapety mají svůj osobitý styl
•    teracco parapety – extrémně odolné a pevné

Ať už máte plastová okna či jiná okna, na parapetech také záleží. Zvažte dobře jejich výběr, nechte si poradit odborníky. Hodně štěstí!

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE