Jak vybrat fasadni okno

Jak vybrat fasádní okno

  • Publikováno: 19.10.2018
  • Kategorie: Okna

Výběr klasických fasádních oken není jednoduchý, protože si můžete vybírat z různých materiálů, tvarů, rozměrů a dalších charakteristik. A to nemluvíme o výběru spolehlivého dodavatele. Vždy záleží na tom, co od oken očekáváte, jaký máte vkus, a kolik do nich chcete investovat. Pojďme se podívat, jaké typy oken existují a podle čeho fasádní okna vybírat.

Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

Výběr záleží samozřejmě na vás, ale suverénně nejoblíbenější jsou plastová okna. Jsou nejlevnější a zároveň mají dlouhou životnost a výborné vlastnosti. Dřevěná okna jsou vyrobena z přírodního materiálu, ale jsou náročnější na údržbu. No a hliníková okna jsou sice nejdražší, ale třeba do administrativních budov se hodí nejlépe nejen díky modernímu vzhledu, ale hlavně kvůli extrémně vysoké odolnosti. V jednoduchém přehledu si ukážeme výhody a nevýhody jednotlivých materiálů:

  • Plastová okna. Nejrozšířenější materiál, který drží tvar, je levný a kvalitní. Mezi výhody plastových oken patří jednoduchá údržba, nízká cena, dlouhá životnost, výborné tepelně-izolační vlastnosti, odolnost vůči vlhkosti, široký výběr. Jedinou nevýhodou může být samotný materiál, dřevo je přece jen příjemnější než plast. Ve vzhledu však rozdíl ani nemusíte poznat, dnes se vyrábějí plastová okna v dřevěném dekoru na takové úrovni, že plastová okna vypadají jako dřevěná.

  • Dřevěná okna. Dřevo je příjemný materiál, ale potřebuje poctivou údržbu. Dřevěná okna mají kratší životnost než plastová okna, ale lépe vypadají. Tepelně izolační vlastnosti mohou mít podobné jako okna plastová. Dřevěná okna nejsou vhodná do koupelen, ale příliš ani do kuchyní – kvůli vlhkosti.

  • Hliníková okna. Specialitou jsou hliníková okna. Hodí se do náročných podmínek, nemění barvu, ani když na ně svítí ostré slunce celé dny, mají extrémně dlouhou životnost, elegantní vzhled, jsou velmi pevné, stálé a odolné. Hodí se také tam, kde se okna používají s vysokou frekvencí – administrativní budovy, komerční budovy, kanceláře, obchody aj. Jedinou a to pro mnohé podstatnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

 

Tvary a rozměry fasádních oken

Okna si můžete vybrat v podstatě v jakékoliv rozumné velikosti. Seženete však i netradiční a atypické rozměry a tvary oken, dokonce okna s obloukem, kulatá okna nebo velká francouzská okna, která jsou stále modernější. Pořídit si můžete okna jednokřídlá, dvoukřídlá i trojkřídlá. Nejmenší okna mohou mít rozměr i pouhých 50x50 cm, největší jednokřídlá okna se pak vyrábějí až do rozměrů 1,5x1,6 metru. Velikost oken samozřejmě záleží na vás, ale když použijete kvalitní izolační trojsklo, pak platí, že čím větší okno, tím více světla v domě (bez úniku tepla).

Charakteristiky oken – počet skel, komor, tepelně izolační vlastnosti

Při výběru fasádního okna musíte zvážit kromě materiálu, velikosti a tvaru okna i další důležité charakteristiky oken:

  • Počet skel. V dnešní době už je běžné pořizovat si okna s trojsklem, ale můžete si pořídit i okna s dvojsklem. Trojsklo je logicky lepší, výrazně snižuje koeficient prostupu tepla (Uw), v létě dovnitř nepustí tolik tepla a dům se nepřehřívá, v zimě zase dovnitř nepustí mráz. Pro dvojskla mluví hlavně nižší pořizovací cena.

  • Počet komor a těsnění. V současné době se ukazuje, že nejvýhodnější je pořídit si pětikomorová nebo šestikomorová okna. Je dobré si uvědomit, že tepelná izolace u oken není dána jen počtem komor. K největším ztrátám tepla dochází ve spáře na kraji skel. Proto je zde velmi důležité těsnění. Obvykle můžete mít okna se dvěma nebo třemi těsněními. Doporučujeme se prodejce zeptat a preferovat 3 těsnění. Je to možná důležitější než počet komor.

  • Stavební hloubka. Tloušťka okenního profilu neboli stavební hloubka má také vliv na kvalitu izolace okenních rámů. Minimální stavební hloubka by měla být 70 mm, raději však vyberte okna se stavební hloubkou alespoň 80 mm. O tepelně izolačních vlastnostech se podrobně pobavte se svým dodavatelem oken.

 

Při výběru dodavatele dejte i na vnitřní pocit

Okna dnes prodává spousta dodavatelů a někdy je těžké se zorientovat, od koho si okna pořídit. Většina lidí vybírá na základě osobního doporučení, referencí a zkušeností firmy. Určitě se vyplatí vybrat si takového dodavatele, který kromě internetových stránek provozuje také kamennou prodejnu nebo celou síť prodejen, ať máte místo, kam se zajít osobně poradit. Při takové osobní konzultaci sami vycítíte, jak na vás dodavatelská firma působí. Když budete mít z výběru a celé komunikace dobrý pocit, je to základ správného výběru nejen dodavatele, ale hlavně samotných fasádních oken.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE