Jak pomohou nová plastováokna s úsporou tepla v domácnosti

Jak pomohou nová plastová okna s úsporou tepla v domácnosti

  • Publikováno: 2.12.2021
  • Kategorie: Plastová okna

Uvažujete o výměně starých oken za nová? Obvykle platí, že přes stará okna hlavně v zimě uniká spousta tepla, což vytváří v blízkosti oken nepříjemný pocit zimy a zároveň to dost zvyšuje spotřebu energie na vytápění. V tomto článku jsme se zaměřili na fakta o tom, jak a kolik tepla může unikat přes okna, jakou úsporu výměna oken přinese, a také jak se o plastová okna starat a co dělat, aby byla úspora co největší. Součástí článku jsou i různé praktické tipy a vychytávky, které vám s úsporou energie za vytápění pomohou.

Obsah:
Jak se vypočítají tepelné ztráty
Jak a kolik tepla může unikat přes okna
Jakou úsporu přinese výměna starých oken za nová
Jak se o plastová okna starat a co udělat pro maximální úspory
Venkovní rolety pomáhají mírnit tepelné ztráty

 

Jak se vypočítají tepelné ztráty

Tepelné ztráty v domě jsou v podstatě tepelné ztráty na vytápění. Je to teplo, které z domu uniká. Může unikat všude, přes stěny, střechu, okna, dveře i jinde. I proto zateplujeme domy a snažíme se, aby nám teplo neunikalo. Pravdou je, že okna (ale i dveře) jsou jedním z nejslabších článků a je velký rozdíl, jak stará a kvalitní okna máte. Když potřebujete spočítat tepelné ztráty u svého domu, třeba kvůli dotaci Nová zelená úsporám, při prodeji domu nebo jen pro informaci, podívejte se, jak se tepelné ztráty počítají v našem článku „Co to jsou tepelné ztráty a jak se počítají“.

Jak se vypočítají tepelné ztráty

Jak a kolik tepla může unikat přes okna

Faktem je, že energie citelně zdražují (a to až v řádech desítek procent). Ať už topíte plynem, elektřinou nebo tuhými palivy, ceny energií rostou. I to je pádný důvod k tepelným úsporám. V praxi se ukazuje, že největší úniky tepla jsou přes nekvalitní a zastaralé zasklení, případně kolem oken. To potvrzuje i měření tepelných úniků termokamerou. Při výměně oken se dá spočítat, jaký bude rozdíl v úniku tepla. Zaměřte se na součinitel prostupu tepla Ug. Čím nižší je hodnota, tím lépe pro vás, tedy tím menší jsou tepelné ztráty. Při výběru nových plastových oken se určitě poraďte s prodejcem i o těchto hodnotách.

Jak a kolik tepla může unikat přes okna


Jakou úsporu přinese výměna starých oken za nová

Kdybychom chtěli být konkrétní, museli bychom vzít konkrétní okna. Samozřejmě záleží na tom, v jakém stavu jsou stará okna a jaká nová okna kupujeme. Řekněme, že budeme měnit 40 let stará plastová okna za nová plastová okna s izolačním trojsklem. Výměnou těchto konkrétních oken se tepelné ztráty sníží o více než polovinu, v celkových nákladech na vytápění v domě to může udělat zhruba 25 až 30 %, což už je nezanedbatelná částka. Samozřejmě však záleží na každém konkrétním bytě nebo domě a jeho zateplení. Jasné však je, že čím jsou okna v horším stavu, tím větší tepelné ztráty dům má.

Jakou úsporu přinese výměna starých oken za nová


Jak se o plastová okna starat a co udělat pro maximální úspory

Plastová okna obecně potřebují jen minimální údržbu. Občas je umýt, nechat je jednou za čas seřídit, zkontrolovat těsnění. K vyšším úsporám je však možné pomoci ještě dalšími detaily, jako je správné větrání nebo použití venkovní stínící techniky.

Jak se o plastová okna starat a co udělat pro maximální úspory

Pojďme se podívat na několik rad a tipů k údržbě i úsporám:

  • Seřízení oken na zimu. Před zimou je dobré okna nechat seřídit, aby nikde nedrhla, vyčistit odvodňovací kanálky, dotáhnout kličky a promazat kování. Když vám budou montovat nová okna, zeptejte se na jejich údržbu i na možnosti seřízení. Více informací o seřízení oken najdete v článku „Seřízení oken na zimu“.

  • Těsnění. V každém okně je těsnění, které ještě zlepšuje tepelně izolační vlastnosti oken. Zkontrolujte před zimou těsnění, jednou za rok ho omyjte mýdlovým roztokem, případně i přetřete silikonovým olejem. Více o těsnění v oknech najdete v článku „Těsnění do plastových oken“.

Plastová okna - těsnění

  • Pozor na mikroventilaci v zimě. Mikroventilace je poloha kliky před úplným zavřením, která způsobí uvolnění okna a vytvoří malou mezeru mezi rámem a těsněním, což umožňuje proudění vzduchu. Na zimu se však nehodí. V zimě hrozí při jejím použití namrzání kování a jeho následné poškození. Navíc tak dochází k tepelným ztrátám a stejně místnost řádně nevyvětráte.

  • Správné větrání. Větrání je velmi důležité v létě i v zimě. V létě se větrá spíše v noci a brzo ráno, když venku není tak horko, v zimě se větrá několikrát denně krátce a intenzivně úplným otevřením oken. Stěny i nábytek se během 5 minutového větrání neochladí, ale vzduch se stihne vyměnit. Více o správném větrání se dozvíte v tomto článku „Jak správně větrat v průběhu celého roku“.

Plastová okna - větrání
Venkovní rolety pomáhají mírnit tepelné ztráty

Dalším střípkem do mozaiky tepelných úspor je stínící technika. Nejlepší jsou v tomto ohledu nejspíše venkovní rolety, které nejen že udrží v létě teplo za okny (na rozdíl od vnitřní stínící techniky), ale v zimě fungují jako izolace. Po zatažení se totiž mezi roletou a oknem vytvoří tzv. vzduchový polštář, který funguje jako další izolační vrstva. Tato vrstva zabraňuje úniku tepla z pokoje, ve kterém se okno nachází. To pomáhá nejvýrazněji právě u velkých oken a u místností, které mají více prosklených ploch.

Venkovní stínící technika

S roletami se váže ještě jedna rada, která platí pro veškerou stínící techniku. Rada je jednoduchá - když v zimě venku svítí slunce, je lepší rolety, žaluzie, závěsy či jiné zastínění roztáhnout, aby sluneční paprsky jako zdroj tepla místnost zahřály zvenku. Nemluvě o tom, že je příjemné, když v dlouhých zimách občas zasvítí slunce.

Na závěr zmíníme ještě to, že při nákupu nových plastových oken je lepší vybrat takového prodejce (ideálně zároveň výrobce), který kromě internetových stránek provozuje i kamenné prodejny, kam můžete osobně zajít a poradit se.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE