Jak správně větrat v průběhu celého roku

Jak správně větrat v průběhu celého roku

  • Publikováno: 20.7.2019
  • Kategorie: Okna

Ať už žijete v bytě nebo v rodinném domě, určitě sami cítíte, že občas je potřeba vyvětrat. V domě je vydýchaný vzduch, nadměrná vlhkost nebo vysoká teplota. Sami neustále vydýcháváme oxid uhličitý a vytváříme vlhkost a teplo. To vše není vhodné ani pro lidské tělo, navíc to podporuje vznik plísní. Jak tedy správně větrat? Většina z nás větrá špatně, v zimě přicházíme o teplo, v létě zase byt zbytečně ohříváme. V tomto článku se podíváme, jak větrat v zimě a jak v létě.

Faktem je, že efektivní výměnu vzduchu opravdu zajistí pouze intenzivní vyvětrání s oknem dokořán. Jinak je to však v zimě a jinak v létě.

Větrání v zimě

V zimě se větráním vypouští z domu cenné teplo, za které platíme (dřevo, plyn, elektřina aj.). I proto je potřeba větrat krátce a důkladně, nejlépe udělat průvan. Ztlumte topení a vyvětrejte intenzivně (cca 5 minut) v celém domě. Vymění se vyhřátý vzduch, ale neochladí se stěny, podlaha, nábytek a další věci v bytě. Nepřijdete tedy o veškeré teplo. Určitě se v zimě vyhněte větrání „ventilačkou“, protože vám jen uniká teplo a vzduch se nestihne vyměnit za čerstvý a studený. Navíc se kolem oken začne srážet vlhkost a může začít vznikat plíseň.

Větrání v létě

V létě je logické, když nebudete větrat přes den, ale v noci. Přes den je venku horko a horký vzduch do domu nechcete. Ideálně větrejte během noci a používejte do oken sítě proti hmyzu. Lidé často větrají i s pomocí průvanu po celý den, ale to není dobře. Do domu se vám dostane spousta prachu a pylu, navíc vám byt nebo dům venkovní vzduch přes den spíše ohřívá. Průvan přes den se může zdát osvěžující, ale když je horko, spíše vám byt ještě zahřeje. V kombinaci s venkovní stínící technikou (rolety, žaluzie, markýzy) vám noční větrání domů přinese příjemné podmínky.

V létě se také doporučuje méně vařit, sušit prádlo venku a vůbec tak omezit vlhkost v bytě. V noci nebo ve dnech kdy není takové horko, můžete také konečně využít „ventilačku“.

Správné větrání vám opravdu výrazně zpříjemní pobyt doma v létě i v zimě.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

 Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich
36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE