Okna z recyklátu a prvoplastu

Okna z recyklátu a prvoplastu

  • Publikováno: 30.8.2018
  • Kategorie: Okna

Řešíte, jestli budou vaše nová plastová okna z prvoplastu nebo z recyklátu? Obecně se dá říci, že ve výsledku to na kvalitu oken v podstatě nemá vliv. Nebo ještě lépe, často se používá k výrobě plastových oken i prvoplast i recyklát. Ale půjdeme popořadě a podíváme se, co to vlastně prvoplast a recyklát je a jaký je mezi nimi rozdíl.

Prvoplast je čisté PVC přímo stabilizované zinkem. Má plnou UV ochranu a používá se do nových profilů, hlavně na obvodu profilů.

Recyklát je plast na bázi PVC, ale je použit opakovaně. To znamená, že je vyroben v rámci recyklace. Recyklát má stejné parametry tuhosti a houževnatosti jako prvoplast, pouze nemá tak UV stabilní povrch. Proto se používá spíše ve vnitřní části profilů tzv. koextruzí plastu, kdy má vnitřní vrstva šedou nebo hnědou barvu.

Kvalita plastového okna – prvoplast vs. recyklát

Kvalita okna záleží na mnoha faktorech, kde materiál profilu je jen jedním z nich. Na kvalitu plastu však nemá vliv to, jestli je to prvoplast nebo recyklát. Když pomineme to, že recyklát je ekologičtější, protože dochází k recyklaci (znovu se použije), pak má dokonce recyklát i jednu přednost – recyklovaná plastová směs má lepší homogenitu i distribuci přísad v polymeru. Nový profil z recyklátu na kvalitě nic neztrácí.

Na druhou stranu není nic špatného ani na prvoplastu. Právě prvoplast má zase plnou UV ochranu a hodí se tak na vnější okraje profilů, kde lépe odolává slunečnímu záření.

Běžně se používá prvoplast i recyklát

Pro koncového zákazníka nemá vliv, jestli je použit recyklát nebo prvoplast. Spíše záleží na kvalitě provedení profilů. Recyklace PVC v profilech je dnes naprosto běžná a žádaná pro všechny systémy okenních i dveřních profilů. Někteří výrobci plastových oken používají prvoplast, jiní recyklát, nejčastěji však kombinují oba dva materiály. Je to logické a na kvalitě oken to nic neubírá.

Na kvalitu hotového produktu tak nemá vliv, jestli je použit prvoplast nebo recyklát, ale úplně jiné parametry. Důležitá je hlavně spolehlivost a přístup výrobce.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE