Dřevěná pergola

Hliníkové vs dřevěné pergoly – výhody a nevýhody

  • Publikováno: 2.11.2020
  • Kategorie: Pergoly

Jestli uvažujete o stavbě pergoly na své zahradě, budete řešit hned několik otázek. Základní otázkou je, kde přesně se bude pergola nacházet, jestli se bude jednat o pergolu ke stěně domu, nebo bude stát samostatně někde v zahradě (případně lze vyrobit i samostojné pergoly přisunuté k domu, jež nejde k domu přímo namontovat kvůli silnému zateplení). Dalším důležitým parametrem je velikost pergoly a také materiál, ze kterého bude vyrobena. V praxi se nejčastěji používá hliníková a dřevěná konstrukce. Kterou z nich preferujete?

Hliníkové pergoly – žádná údržba a dlouhá životnost

V posledních letech se staví čím dál častěji hliníkové pergoly. Jednoduše si necháte vyrobit pergolu z hliníkových profilů na míru. Mimo jiné můžete zvolit různé typy střech (polykarbonátová, prosklená, s otáčivými lamelami, posuvná …), určíte si i její velikost. Velkou výhodou hliníku je fakt, že nepotřebuje žádnou údržbu, má velmi dlouhou životnost, je pevný a lehký. Další možnou výhodou je moderní vzhled celé konstrukce.

Nevýhodou pak může být vyšší cena, ale když zvolíte nejlevnější variantu střechy, tedy polykarbonát, pak se dostanete na cenu pergoly o velikosti 3 x 2,5m za cca 36 000 Kč (rádi vám spočítáme přesnou kalkulaci na míru vašim požadavkům).

Dřevěné pergoly – přírodní materiál, ale nutnost údržbyHliníková bioklimatická pergola

Dřevo je jednoduše dřevo. Pro někoho je dřevěná pergola jasná volba. Dřevo je spolehlivé, dobře vypadá (alespoň ze začátku), konstrukce bude o něco levnější, než je to u hliníkových profilů. Na druhou stranu se o dřevo musíte pravidelně starat, potřebuje vaši údržbu. Dřevěnou pergolu musíte řekněme každých 5 let znovu natírat speciálními kvalitními barvami, jinak začne pergola chřadnout. Životnost dřevěných pergol je rozhodně kratší než u hliníkových pergol. Drobnou nevýhodou může být i hořlavost dřeva oproti nehořlavosti hliníku.

Při výběru materiálu, ze kterého vaše pergola bude, zohledněte klimatické podmínky a také styl vašeho domu. K některým typům domů se jednoduše více hodí pergola hliníková, např. k moderním minimalistickým domům, k historickým domům či dřevěným chalupám bude lépe pasovat dřevěná pergola.

A rozhodně neopomeňte klimatické podmínky, ve kterých se váš dům nachází. V horských a podhorských oblastech s dlouhou zimou, častými dešti a prudkým větrem, dřevo celkem trpí. Na klimaticky příznivější jižní Moravě může dobře fungovat i dřevo.

Dřevěné i hliníkové pergoly mají své příznivce, dřevo je tradiční, hliník pak moderní materiál na pergoly. Výběr samozřejmě záleží na vás, ale obecně platí, že když máte novostavbu, lépe se hodí hliník, když máte starý dům, pak možná lépe zapadne dřevěná pergola.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE