Markýzy - výhody, použití, typyMarkýzy – výhody, použití, typy

Markýzy se hodně používají na jihu Evropy, kde je častější a ostřejší slunce, své použití však mají stále častěji také u nás. Markýza je vhodná pro účinné zastínění předzahrádek, výkladních skříní nebo teras. Můžete si vybrat z několika typů, velikostí a spousty barevných kombinací. Látky, ze kterých se markýzy vyrábějí, se impregnují, aby zůstala zachována jejich původní barva a aby se zvýšila jejich odolnost vůči plísním a nečistotám.

Jednotlivé typy markýz

Obecně se dají markýzy rozdělit do 4 kategorií dle typu:

  • Výsuvné markýzy. Klasické výsuvné markýzy (neboli kazetové) jsou ideální pro zastínění teras, balkónů či otevřených prostranství. Vysouvají se a v případě potřeby se dají jednoduše zase zasunout.
  • Výklopné markýzy. Výklopné markýzy mají postranní zdvihací ramena, která se ukotvují přímo dostěny a zajišťují stabilitu markýz. Různá barevná provedení a použití je stejné jako u výsuvných markýz.
  • Samostatně stojící markýzy. Samostatné markýzy jsou jako slunečníky, jen mohou být větší a pevnější. Dostupné v různých velikostech a barvách.
  • Svislé markýzy. Jedná se o fasádní předokenní markýzy, které jsou podobné jako rolety. Mají stejnou funkci, tedy zastínit okna proti slunci a částečně i hluku.

Použití a výhody markýz

Markýzy mají svou historii a vlastní krásu. Barevné výsuvné markýzy jsou ideálním doplňkem k obchodu s výlohou, výklopné markýzy se zase hodí jako zakrytí předzahrádek či balkónů. Mezi výhody markýz patří jejich jednoduchá instalace, barevná pestrost a stálost. Markýzy musí mít mírný sklon, aby po nich mohla voda stékat, je dobré je mít impregnované proti vodě, ale v případě většího deště je lepší je zatáhnout. Když zmoknou, brzy po dešti je zase vysuňte, aby mohla látka vyschnout.

Markýzy nakupujte u osvědčených firem, které ideálně provozují i kamennou prodejnu a neprodávají zboží jen přes internet. Jestli jste se rozhodli markýzy pořídit, tak ať vám dobře slouží!


 Autor: Svět oken   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich 38 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE