Markýzy - výhody, použití, typyMarkýzy – výhody, použití, typy

Markýzy se hodně používají na jihu Evropy, kde je častější a ostřejší slunce, své použití však mají stále častěji také u nás. Markýza je vhodná pro účinné zastínění předzahrádek, výkladních skříní nebo teras. Můžete si vybrat z několika typů, velikostí a spousty barevných kombinací. Látky, ze kterých se markýzy vyrábějí, se impregnují, aby zůstala zachována jejich původní barva a aby se zvýšila jejich odolnost vůči plísním a nečistotám.

Jednotlivé typy markýz

Obecně se dají markýzy rozdělit do 4 kategorií dle typu:

  • Výsuvné markýzy. Klasické výsuvné markýzy (neboli kazetové) jsou ideální pro zastínění teras, balkónů či otevřených prostranství. Vysouvají se a v případě potřeby se dají jednoduše zase zasunout.
  • Výklopné markýzy. Výklopné markýzy mají postranní zdvihací ramena, která se ukotvují přímo dostěny a zajišťují stabilitu markýz. Různá barevná provedení a použití je stejné jako u výsuvných markýz.
  • Samostatně stojící markýzy. Samostatné markýzy jsou jako slunečníky, jen mohou být větší a pevnější. Dostupné v různých velikostech a barvách.
  • Svislé markýzy. Jedná se o fasádní předokenní markýzy, které jsou podobné jako rolety. Mají stejnou funkci, tedy zastínit okna proti slunci a částečně i hluku.

Použití a výhody markýz

Markýzy mají svou historii a vlastní krásu. Barevné výsuvné markýzy jsou ideálním doplňkem k obchodu s výlohou, výklopné markýzy se zase hodí jako zakrytí předzahrádek či balkónů. Mezi výhody markýz patří jejich jednoduchá instalace, barevná pestrost a stálost. Markýzy musí mít mírný sklon, aby po nich mohla voda stékat, je dobré je mít impregnované proti vodě, ale v případě většího deště je lepší je zatáhnout. Když zmoknou, brzy po dešti je zase vysuňte, aby mohla látka vyschnout.

Markýzy nakupujte u osvědčených firem, které ideálně provozují i kamennou prodejnu a neprodávají zboží jen přes internet. Jestli jste se rozhodli markýzy pořídit, tak ať vám dobře slouží!


    Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE