Markýzy a vítr - co zvládnou a co už ne

Markýzy a vítr – co zvládnou a co už ne

Markýzy obecně nemají rády silný vítr. To je fakt. A nezáleží na tom, jestli se jedná o markýzy kazetové, polokazetové, výsuvné, výklopné, svislé či samostatně stojící. Markýza a vítr nejdou dohromady. Normální vítr markýza snese, ale pokud nemáte větrné čidlo a ptáte se, kdy už je potřeba markýzu zatáhnout, tak ji zatáhněte, když se markýza začne otřásat větrem. Jinak vám hrozí, že ji vítr nenávratně poškodí. I proto se doporučuje pořídit si ke každé markýze i tzv. větrné čidlo.

Větrná čidla chrání markýzy

Bezdrátová větrná neboli otřesová čidla jsou na markýzách proto, aby se markýza při silném větru automaticky zatáhla. To se hodí hlavně v době vaší nepřítomnosti nebo když přijde nečekaně silný vítr a vy si toho nevšimnete, protože jste uvnitř domu. Větrné čidlo měří a vyhodnocuje sílu větru a podle jeho rychlosti může markýzu stáhnout. Čidlo můžete sami nastavit, kdy už má markýzy zatáhnout. Otřesové čidlo se montuje tam, kde proudí vítr a jeho síla je největší. Pro jistotu.

Kromě větrných čidel se běžně používají také dešťová čidla, kdy se markýza zatáhne, když začne pršet. V tom případě je potřeba po skončení deště markýzu vytáhnout, aby se usušila a nezačaly se na ní tvořit plísně apod. I když jsou markýzy kvalitně impregnované, takové opatření zvýší jejich životnost.

Ukotvení markýzy je základ

Když si koupíte markýzu, vyplatí se nechat si ji také namontovat. Můžete si ji instalovat sami, ale dejte pozor, aby byla řádně ukotvena. Čím lépe je markýza zabezpečena a ukotvena do domu i do země, tím větší vítr vydrží a její konstrukce bude pevněji držet. Jste-li zručný kutil, zvládnete montáž dle návodu a rad prodejce sami, ale nejčastější řešení je nechat si markýzy namontovat přímo firmou, která vám je dodala. Můžete tak mimo jiné lépe reklamovat případné závady na markýze.

Při výběru konkrétního typu markýzy a řešení jejího ukotvení se ideálně běžte osobně poradit tam, kde si budete markýzy pořizovat. Doporučuje se vybrat takového dodavatele, který provozuje kromě webových stránek také kamenný obchod. Osobní jednání je totiž nejlepší zárukou kvality.

    Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE