Jaká okna a skla použít v dřevostavbě

Jaká okna a skla použít v dřevostavbě

  • Publikováno: 13.12.2018
  • Kategorie: Okna

Stavíte roubenku, montovanou dřevostavbu nebo jinou dřevostavbu? Určitě si kladete otázku, jaká okna si pořídit. V praxi máte 3 možnosti, plastová, dřevěná nebo hliníková okna. Každá varianta má své výhody a nevýhody, proto záleží na tom, jaké priority máte vy jako investor. Chcete okna s dlouhou životností, levnější okna, stylová okna z přírodního materiálu nebo hlavně bezúdržbová okna? Kolik jste ochotni do nových oken investovat?

O tom, jaká okna jsou vhodná do dřevostavby, jsme si povídali s českou firmou PURLIVE, která se specializuje na dřevostavby. Realizují jak individuální, tak i typová řešení rodinných domů z vlastního stavebního systému.

Ing. Marek Kuchař, projektant PURLIVE spol. s r. o., nám popsal, proč jsou kvalitní okna v dřevostavbě, tak důležitá:
„Kvalitní zabezpečení výplní stavebních otvorů je jedním ze základních předpokladů každé dřevostavby. Na trhu se vyskytuje celá škála výrobního sortimentu oken přes plastová, dřevěné, dřevo-hliníková nebo čistě hliníková. Výběr rámu je individuální záležitost každého stavebníka. U někoho rozhoduje cena, u jiného zase výběr z barevné škály rámu, u dalšího třeba užívanost v českém stavebnictví. Při výběru oken se řídíme nejen konstrukcí a materiálem rámu, ale především jeho zasklením.

Mezi nejčastěji osazované výplně patří izolační dvojskla a trojskla. My v našich dřevostavbách PURLIVE požíváme s ohledem na stále se zvyšující tepelně technické požadavky trojskla již ve standardu."

Jaká okna a skla použít v dřevostavbě

Pojďme si tedy nyní přiblížit, jakým způsobem se orientovat v nabídce oken na českém trhu.

Rozdíly mezi plastovými, dřevěnými a hliníkovými okny jsou velké, půjdeme se na ně podívat:

  • Plastová okna. Jednoznačně nejčastější volba. Plastová okna jsou cenově nejvýhodnější a přitom kvalitní. Mají dlouhou životnost a potřebují jen minimální údržbu. Navíc se vyrábějí v nejrůznějších barvách a dřevěných dekorech, takže mohou být vzhledově k nerozeznání od dřevěných oken.

  • Dřevěná okna. Stylová, ale dražší dřevěná okna se hodí k dřevostavbě samozřejmě nejlépe. Když milujete dřevo jako přírodní materiál, jste ochotní se věnovat častější péči o okna a klidně si i připlatíte, pak jsou pro vaši dřevostavbu vhodná dřevěná okna.

  • Hliníková okna. Nejdražší varianta, která slibuje nejkvalitnější okna. Hliníková okna mají extrémně dlouhou životnost a tvarovou stálost, hodí se do designových dřevostaveb a také pro velké zasklené plochy.

Obecně tedy platí, že když stavíte nízkonákladovou dřevostavbu, pak nejspíše zvolíte plastová okna. Když chcete luxus a máte dostatek finančních prostředků, pak nejspíše zvolíte hliníková nebo dřevěná okna.

Dvojsklo nebo trojsklo?

Ať už zvolíte okna plastová, dřevěná či hliníková, musíte se ještě rozhodnout, jaké sklo budou okna mít, dvojsklo nebo trojsklo? Dvojsklo je levnější než trojsklo, nedosahuje ovšem tak skvělých tepelně izolačních i zvukových vlastností. Na druhou stranu trojsklo je o něco dražší, ale obzvlášť v chladných měsících oceníte jeho kvality. Ušetříte za vytápění a omezíte zvuky z rušné ulice.

Vyberte si tedy okna podle svých priorit, nakupte u osvědčeného prodejce a zkontrolujte bezchybnou instalaci oken.

Jaká okna a skla použít v dřevostavbě

 Fotky k článku poskytla společnost PURLIVE.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE