Podlaha v pergole

Podlaha v pergole - rady a tipy pro Vás

  • Publikováno: 23.11.2020
  • Kategorie: Pergoly

Když vymýšlíte, jakou podlahu do pergoly zvolit, je potřeba se na věc podívat z různých hledisek. Z praktického, finančního i estetického. Důležité je vědět, jestli je pergola zastřešená, myslete i na to, jestli vám vadí kluzká podlaha, jestli musí být mrazuvzdorná, jak moc jste ochotni se věnovat údržbě a v neposlední řadě také to, jak se podlaha hodí k samotné pergole, k domu i ke zbytku zahrady.

Pozn. tento článek má informativní charakter a nastiňuje možnosti a současné trendy při výběru podlahy do pergoly. Svět oken však níže uvedené podlahy (stejně jako externí vytápění, zábradlí či schody) nenabízí ani nepokládá.

V praxi se v pergolách nejčastěji používají tyto typy podlah:

  • Zámková dlažba. Klasický materiál, který je velmi odolný, cenově příznivý a jeho realizace je celkem jednoduchá. Betonová dlažba se hodí i do nezastřešených pergol, keramická dlažba pak může v mrazu praskat, takže spíše do uzavřených pergol, kde se dá vytápět.

  • Dřevěná podlaha. Dřevo je nejnáročnější na údržbu a určitě musí být pod střechou. Ještě lépe, když je pergola zasklená a uzavřená i z dalších stran. Na druhou stranu je dřevěná podlaha esteticky velmi příjemná. Cena záleží na tom, jaké dřevo na podlahu použijete.

  • Kamenná podlaha. Stylová je i kamenná podlaha, což je další přírodní materiál. Má dlouhou životnost, ale cena je vyšší. Některé typy kamenů se úplně nehodí na přímé slunce, protože se mohou časem začít rozpadat. Můžete použít mramor, žulu, pískovec, travertin apod. Každopádně kamenná podlaha vypadá dobře.

  • Dřevoplast. Velmi oblíbená je i imitace dřeva, která nepotřebuje takovou údržbu jako opravdové dřevo. Používá se například dřevoplast, který je velmi odolný, a když po něm budete chodit boso, třísku do nohy si určitě nezabodnete. Dřevoplast je odolný proti škůdcům, vlhkosti a nevadí mu ani sluneční záření.

Nakonec u rozhodování většinou rozhoduje design a estetika. Když se vám líbí dřevo, zvolíte dřevěnou nebo dřevoplastovou podlahu. Když preferujete kámen, je to jasná volba. Při výběru je samozřejmě také důležitá cena, nechte si nacenit třeba dva typy podlah a uvidíte, jaký bude rozdíl.

Rozhodně však záleží na celkovém vzhledu vašeho domu a zahrady. Pokud máte kolem domu chodníčky a cestičky, určitě je na místě ladit podlahu v pergole k již použitým materiálů. Současným trendem jsou velkoformátové mrazuvzdorné dlaždice nebo dlažba, která vzhledem připomíná dřevo (např. fošny a prkna z betonu s dřevěným vzhledem).

 

 Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE