Jak fungují protihluková okna

Jak fungují protihluková okna

  • Publikováno: 12.1.2019
  • Kategorie: Okna

Bydlíte u rušné ulice a vadí vám, že uvnitř slyšíte zvuky zvenku? Protihluková okna nebo spíše protihluková skla jsou jedním z možných řešení. Důležité ale je si uvědomit, jestli budou tím správným řešením. Možná vám totiž pomůže něco jiného. Pojďme se podívat, jak to se zvukovou izolací u oken je.

Seřízení okna je nejdůležitější

Začneme citací odborníka na sklo, Ing. Miroslava Sázovského: „Obecně platí, že sklo samo o sobě vám nevytvoří požadovanou akustickou izolaci, velmi klíčovou a důležitou roli hraje jeho napojení na křídlo okna, rám okna a akustické řešení napojení okna na ostění.“

Je to pravda. Nejdůležitější je správné seřízení okna nebo balkónových dveří. Když okenní křídlo nedoléhá rovnoměrně na celé ploše rámu s potřebným přítlakem, pak vám nepomůže ani speciální protihlukové sklo.

Výměna starých oken za nová pomůže nejvíce

Protihluková skla jsou dražší než klasická skla. Používají se jen tam, kde je to opravdu potřeba – u rušných cest, v centru města, kde chodí spousta lidí, v pracovně, kde musí být ticho apod. Jestli se vám zdá, že vám okna moc hluku neztlumí, možná je potřeba jen výměna oken, netřeba mít hned protihluková skla. Už tato výměna za kvalitní plastová okna obrovsky pomůže.


Jak protihluková skla fungují

Začněme tím, že zboříme mýtus o tom, že trojsklo tlumí zvuk lépe než dvojsklo. Není to pravda. Každý předmět má svou frekvenci zvuku, při které se sám rozvibruje a rozezní. Běžné plastové okno zasklené dvojsklem nebo trojsklem utlumí na minimum téměř všechny zvuky z ulice, kromě frekvencí (a jejich násobků), které rozvibrují okenní tabuli. Přesně z tohoto důvodu se protihluková okna montují se skly nestejné šířky, případně se širším distančním rámečkem.

Takové protihlukové okno nemá jednotnou frekvenci, na které by začalo vibrovat celé. To je podstata protihlukových oken.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

 Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE