Co je lodžie

Co je lodžie

Wikipedie říká, že lodžie je zastropený prostor v budově otevřený navenek do exteriéru a oddělený jen sloupy, arkádami, kolonádou nebo zábradlím. Na rozdíl od balkónu obvykle nevystupuje ven z obvodové zdi. V našem smyslu se lodžie podobná balkónu, má stejné použití a význam, ale rozdíl je v konstrukci.

Lodžie bývá zapuštěná v domě a ubírá něco málo plochy domu. Většinou není předsazená jako balkón. Ale někdy přece jen ano. Lodžie je však především typická tím, že pro podlahovou plochu je využita část nosné podlahové konstrukce bytu. U balkónu je celá konstrukce zavěšena na podlahu a stěny domu zvenčí.

Rozdíl mezi balkónem a lodžií

Hlavní rozdíl mezi lodžií a balkónem je statický. Obecně platí, že lodžiová deska je postavena jako prostý nosník mezi dvě podpory. Podpory mohou být jako samostatně stojící nebo vetknuté, tvoří tak ochranu proti bočním větrům nebo slunci a zajišťují soukromí. Ocelová konstrukce lodžie může být předsazená před opravovaný objekt a tak je možné mít lodžie i tam, kde zatím žádné balkóny nebyly.

Výhody lodžie

Minizahrádka na balkoně

Mít k panelákovému bytu i balkón nebo lodžii je výhra. Už tak malý prostor se vám tím rozšíří, navíc můžete sedět na čerstvém vzduchu, sušit tam prádlo, pěstovat bylinky, skladovat věci nebo si i lodžii zasklít a udělat si na ní příjemné posezení. Pojďme se tedy podívat na další výhody lodžie:

  • dají se udělat tam, kde dříve nebyly
  • lodžii můžete nechat zasklít
  • lodžie jsou rozměrově a tvarově variabilní
  • investicí do zasklení nebo stavby lodžie navýšíte hodnotu bytu
  • dlouhá životnost a minimální údržba


Lodžii si můžete krásně zútulnit, po zasklení využijete vhodnou stínící techniku a vytvoříte si tak nový prostor a rozšíříte tak obytnou plochu bytu. Můžete pak na lodžii dávat spát miminko nebo si tam dát sami kávu a v klidu si číst a odpočívat.


Lodžie v bytě je každopádně přidaná hodnota. Obzvlášť tehdy, když si ji necháte zasklít. Není až tak důležité, jestli máte balkón nebo lodžii, hlavně ať je součástí bytu možnost vyjít z něj ven a rozhlédnout se po okolí.


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE