Jak se čistí markýzy

Jak se čistí markýzy

Ať už máte jakýkoliv typ markýzy, určitě je pro vás důležité, aby byla markýza čistá. A to nejen kvůli estetiky, ale také kvůli prodloužení životnosti markýzy. Jestliže je potah markýzy nenávratně poškozen, zbývá poslední varianta a tou je výměna potahu za nový. Čištěním a správnou údržbou vám však markýzy vydrží plně funkční a v původních barvách dlouhá léta.

Vysávání, vyklepávání, kartáčování

Prachu a běžných nečistot můžete markýzu zbavit obyčejným vysáváním, poctivým vyklepáváním, případně i jemným kartáčováním. Můžete použít obyčejnou vodu s mýdlem. Snadno tak odstraníte i mastné skvrny, otisky rukou a další fleky. Máte-li na markýze skvrny po usazené vodě, pořádně je namočte mycí houbou a po chvíli šetrně vytřete navlhčenou látkovou utěrkou. Vyhněte se chemickým prostředkům i agresivním čistícím prostředkům, které by mohly potahy nenávratně zničit.

Důležitá je pravidelná údržba

Jestliže chcete, aby vám markýzy dlouho vydržely, kontrolujte je celkem často. Pravidelná údržba opravdu výrazně prodlouží jejich životnost. Údržbou je myšleno čištění markýzy, její vysušení po dešti či umytí, kontrola funkčnosti mechanismů. Každý typ markýzy má svá specifika, zeptejte se na údržbu u konkrétního typu hned během instalace nové markýzy.

Mokré markýzy se musí vždy vysušit

Markýzové potahy mají na sobě voděodolnou impregnaci, ale nejsou stavěny na silný déšť. Jejich primárním účelem je chránit proti slunci, ne proti dešti. Je-li dodržen minimální sklon markýzy (cca 14 stupňů), voda bude snadno stékat a lehký déšť nevadí. Přesto je lepší během deště markýzu zatáhnout. Pokud markýza zmokne, je potřeba ji co nejdříve po dešti opět vytáhnout, aby mohla na sluníčku uschnout. Je to proto, aby navlhlý a namotaný potah nazatuchl nebo dokonce nezačal plesnivět.

Každá markýza je jiná, některé jsou odolnější proti vodě než jiné. O tom se nejlépe pobavte přímo s prodejcem markýz, který vám určitě poradí, jak se k markýze chovat a jak ji udržovat.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE