Co s markýzou na podzim a v ziměCo s markýzou na podzim a v zimě

Markýza byla vyvinuta a používá se hlavně v létě. Když přijde pravý podzim, deště, minimum slunce a vítr, pro markýzu její funkce končí a je potřeba ji zazimovat. Ať už máte jakýkoliv typ markýzy, údržba je podobná. Prvním krokem je důkladné vyčištění markýzy, následuje vysušení, zatažení a technická kontrola. V tomto článku se blíže podíváme na jednotlivé kroky, jak se o markýzu před zimou postarat. Pečlivá údržba a příprava markýzy na zimu může výrazně prodloužit její životnost.

Poctivá očista markýzy

Když usoudíte, že nadešel čas, kdy už markýzu v tomto roce potřebovat nebudete, je potřeba ji vyčistit. Jako první omyjte konstrukci (teplá voda s obyčejným saponátem). Druhým krokem je čištění potahu, ale tady opatrně. Jelikož se jedná o impregnovanou látku, čistěte potah jen jemně vlažnou mýdlovou vodou. Žádná vapka nebo silný proud vody! Když to s čištěním potahu přeženete, může se stát, že potah ztratí svůj účel a bude vodu při deštích propouštět.

Potah je potřeba nechat vysušit

Po očistě potahu jej musíte nechat opravdu důkladně prosušit tak, aby přes zimu nezplesnivěl. Látka se totiž stočí na válec a kdyby byla jen trochu vlhká, bude to v zimě problém. Kdyby vám potah přece jen zplesnivěl, budete muset investovat do nového potahu, což je celkem výrazná investice. Obecně platí, že nejlépe se udržuje kazetová markýza, která je celou zimu schovaná v bezpečné kazetě. Když potah vysušíte, nemáte už co zkazit.

Kontrola konstrukce markýzy

Máte-li vyřešen potah a umytou konstrukci, můžete pro jistotu zkontrolovat také klouby ramen, veškeré šroubování nebo vodící kolejnice. Zase záleží na tom, jaký typ markýzy máte. Vše vyčistíte, případně jinak opravíte, je-li to potřeba. Tím základní příprava na zimu končí.

Kdybyste měli s markýzou jakékoliv problémy, které neumíte sami vyřešit, kontaktujte firmu, která vám markýzu montovala. Buď vám poradí po telefonu (jestli to bude stačit) nebo pošlou technika, který vám pomůže problém vyřešit přímo na místě.


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE