Mohou plastová okna v extrémních mrazech praskat,Mohou plastová okna v extrémních mrazech praskat?

Umíte si představit, že vám praskne okno mrazem? Zní to jako utopie, ale v opravdu velkých mrazech, které se Střední Evropě už několik let vyhýbají, se to u starých či nekvalitních plastových oken může stát. Během poslední silnější zimy před 5 lety zaznamenali prodejci oken celkem výrazný nárůst lidí, kteří potřebovali vyměnit okna prasklá mrazem. Pojďme se tedy podívat, jaká okna jsou v ohrožení a jak se vyhnout nákupu nekvalitních plastových oken.

Praskají stará i nová nekvalitní okna

Samozřejmě záleží na tom, kde okna použijete. Na Vysočině to chce kvalitnější okna než třeba na jihu Moravy. V praxi je ověřeno, že mráz dokáže zničit nejčastěji tyto dva druhy plastových oken:

  • Plastová okna z devadesátých let. V devadesátých letech ještě nebyla plastová okna obecně tak kvalitní a některé horší kusy opravdu ve velkém mrazu mohou popraskat. Lidé totiž tehdy velmi často nakupovali plastová okna za co nejnižší cenu.
  • Nekvalitní nová plastová okna. Dnes už jsou plastová okna mnohem kvalitnější, přesto je potřeba dávat si pozor. Ta nejlevnější plastová okna mohou opravdu vydržet třeba jen 10 let i proto, že se k jejich výrobě používají profily vyrobené z nekvalitních surovin.  Nekvalitní okna praskají zvnějšku ve spárech.

Skryté vady se projeví v mrazech

Koupíte-li ta nejlevnější plastová okna, riskujete, že se bude jednat o nekvalitní okna plná skrytých vad. A ty se mohou projevit právě ve velkých mrazech. Výrobce extrémně levných oken nejspíše používá nekvalitní profily v kombinaci s nedostačečnou výztuhou a vůbec šetří, kde se dá, což se projeví v odolnosti a celkové životnosti plastových oken. Kromě samotné kvality okna je také velmi důležitá správná montáž.

Co dělat, když okno praskne

Když vám okno praskne, nezbývá vám nic jiného, než okno nechat vyměnit. Nemusíte však ani čekat do jara, výměna se dá provést i v zimě. Prasklina způsobuje, že vzniká tepelný most a okolí praskliny bude podstatně chladnější a okno se bude rosit. Při výběru nového okna určitě zvolte spolehlivého prodejce, který má ideálně i kamennou prodejnu, kde se můžete osobně poradit.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE