Výpočet tepelných ztrát obálkovou metodou

Výpočet tepelných ztrát obálkovou metodou

  • Publikováno: 2.4.2019
  • Kategorie: Obecné články

Tepelné ztráty domu je potřeba vyčíslit, když chcete zažádat o dotace z programu Nová zelená úsporám, ale také tehdy, když chcete svůj dům prodat. Tepelné ztráty domu se dají spočítat různými metodami. Velmi používanou zjednodušenou metodou je právě obálková metoda. Obálkou je zde myšlena obálka budovy, tedy podlaha, střecha a boční stěny. Prvním krokem tedy je změřit plochu obálky domu (měří se z vnější strany). Dále pak musíte vědět, jakou skladbu jednotlivé stěny mají, což znamená, z jakých materiálů jsou vyrobeny, jaká je tam izolace, jaká je tloušťka apod. Když budete mít tyto informace, můžete přejít ke konkrétním výpočtům.

Tabulka a online kalkulačka

Abyste vypočítali tepelnou ztrátu budovy, budete potřebovat najít web, kde se údaje vkládají do online kalkulačky. Na internetu existuje několik stránek, kde jen vkládáte parametry svého domu nebo místnosti do tabulky, například na portálu tzb.info. Začíná se obvykle tím, že do tabulky vložíte údaje o umístění domu a rozměry jednotlivých obálek domu (stěny, střecha).

Dalším krokem je vyplnit údaje o jednotlivých částech obálky domu. Každá konstrukce má tabulkově daný prostup tepla, takže hodnotu U najdete v nápovědě nebo přiložené tabulce. Je to celkem jednoduché. V potaz se bere také kvalita vašich oken a dveří, jestli jsou nové nebo staré, z jakého materiálu jsou vyrobené apod. Opět vám v doplnění konkrétních hodnot pomohou přiložené tabulky. Tyto online kalkulačky samy počítají i s tím, že je potřeba větrat, takže počítají s tepelnou ztrátou větráním.

Součet tepelných ztrát všech konstrukcí + infiltrace a větrání

Obálková metoda není stoprocentně přesná, ale orientačně stačí. Na internetu si tepelné ztráty domu vypočítáte celkem rychle. Faktem je, že tepelná ztráta celého domu je součtem tepelných ztrát všech konstrukcí, k němuž se ještě připočítávají tepelné ztráty infiltrací a větráním.

Pro přesný výpočet neváhejte kontaktovat odborníky. Pomohou vám i prodejci oken a dveří, kteří se výpočty tepelných ztrát zabývají běžně.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE