Markýza versus pergola

Markýza versus pergola

  • Publikováno: 14.6.2018
  • Kategorie: Stínící technika

Jestliže máte terasu nebo uvažujete o její výstavbě, určitě vás bude lákat ji nějak zastínit. Terasa je totiž bez zastínění mnohdy skoro nepoužitelná. Hlavně v parném létě, kdy se musíte před ostrým sluncem schovávat, ale také při mírném dešti, když byste chtěli dýchat čerstvý dešťový vzduch. V tomto článku se podíváme na jednoduché srovnání pergoly a markýzy na terasu. Jaké mají obě řešení přednosti i nevýhody a také jestli je možné obě varianty kombinovat.

Markýzy na terasu

Markýzy jsou nejvyužívanější řešení zastínění terasy. Používají se i na balkóny nebo u restaurací na odstínění zahrádek. Můžete vybírat ze spousty barevných provedení i velikostí. Pojďme se podívat na konkrétní výhody, které markýzy na terasu mají:

  • Bez nosné konstrukce. Markýzy nemají nosné sloupy a po stažení vůbec nenarušují celkový vzhled budovy. Jsou tak velmi nenápadné.
  • Nižší pořizovací cena. Ve srovnání s pergolami jsou markýzy o dost levnější a přitom mají dlouhou životnost.
  • Ochrana proti slunci a dešti. Markýzy slouží hlavně jako ochrana proti slunci, ale snesou i déšť. Ideální je nechat markýzu vybavit čidlem, které zaznamená silnější vítr a markýza se sama zatáhne.
  • Široký výběr barev. U markýz máte na výběr velké množství barevných kombinací a vzorů tak, aby vám ladila s fasádou domu nebo aby se vám markýza jednoduše líbila.

Hlavní nevýhodou markýzy je nutnost ji stahovat za velkého větru, aby se nepoškodila. S větrným čidlem však vítr nemusíte řešit, markýza se zatahuje sama.

Pergola na terasu

Pergola je pevná a celkem stabilní konstrukce, která je často vyrobena ze dřeva, případně třeba z hliníku. Její výhodou oproti markýzám je skutečnost, že chrání terasu i proti větru. Pergoly jsou sice dražší než markýzy, ale s jejich pomocí můžete svou terasu lépe ochránit. Když si k pergole pořídíte ještě speciální boční markýzy, vytvoříte si tak v podstatě „zimní zahradu“, kde můžete být za větru i deště. Boční markýzy vás tak chrání před deštěm, ale i před zapadajícím nebo vycházejícím sluncem. Navíc vám zajistí soukromí.

Fasádní předokenní markýzy se vyrábějí ze speciálně impregnovaného materiálu, který dokáže ochránit nejen před přímým sluncem a mírným deštěm, ale i před zvědavými pohledy zvenčí. Jednoznačně však doporučujeme nechat zavlhlou markýzu před zasunutím řádně vyschnout, prodloužíte tím její životnost.

Ať už si vyberete na terasu markýzu nebo pergolu s bočními markýzami, obě by měly splnit ten hlavní požadavek. Účinné zastínění terasy.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE