Údržba plastových a hlinikových oken v zimě

Údržba plastových a hliníkových oken v zimě

  • Publikováno: 29.12.2017
  • Kategorie: Plastová okna

Nová okna jsou celkem nákladná záležitost, i proto se vyplatí prodloužit jejich životnost pravidelnou a poctivou údržbou. A ani tolik nezáleží na tom, jestli máte okna plastová, dřevěná nebo hliníková. Rozdíl v údržbě totiž není nijak výrazný. Faktem je, že nejnáročnější na údržbu jsou dřevěná okna, plastová a hliníková okna potřebují jen základní údržbu. V tomto článku se podíváme, jak se o okna starat před zimou a v zimě.

Základní údržba pro všechny typy oken

Ať už máte jakákoliv okna, údržba vás nemine. Pojďme se podívat na to, jak se okna udržují obecně bez ohledu na materiál:

  • Čištění oken. Každé okno potřebuje pravidelné mytí. Nejen skla, ale i rámů a kování včetně horní části oken. V zimě se totiž nahoře na okně může srážet voda. K umytí stačí obyčejná mýdlová voda.

  • Promazat kování. Jednou za čas, třeba jednou ročně promažte kování za pomoci silikonového spreje nebo pomocí oleje.

  • Správné větrání. Abyste se vyhnuli nadměrnému rosení oken a s tím souvisejícímu vzniku plísní, pravidelně větrejte. Obzvlášť když u oken nacházíte vodu na parapetech. I v zimě větrejte několikrát denně jen na pár minut, ale pořádně.

  • Seřízení oken. Občas je potřeba okna i správně seřídit. Klidně můžete každý rok pozvat odborníka, který vám okna během hodinky seřídí a vy máte klid, okna nedrhnou a vy jste udělali další krok pro prodloužení jejich životnosti.

Tip: potřebujete přesný návod? Pak pro vás máme článek jak na údržbu oken svépomocí

Specifika v údržbě plastových, hliníkových a dřevěných oken

Kromě obecné údržby mají jednotlivé materiály samozřejmě svá specifika.
Dřevěná okna je potřeba jednou za čas znovu lakovat, možná i kompletně renovovat. Povrchová úprava i samotné dřevo na slunci brzy bledne.
Některá plastová okna mají zase takovou specialitu, že na nich jednoduchým pootočením za pomoci imbusového klíče změníte letní režim na zimní.
Hliníková okna si zase nesmíte poškrábat (myšleno rámy), těžko tyto škrábance odstraníte, ale jinak hliníková okna extra údržbu nepotřebují.

Ať už máte jakákoliv okna, lehké údržbě se nevyhýbejte. Z hlediska údržby se vyplatí pořídit si buď spolehlivá plastová okna nebo dražší hliníková okna.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE