Jak opravit škrábané dveře a okna

Jak opravit poškrábané dveře a okna

  • Publikováno: 2.9.2018
  • Kategorie: Okna

Máte poškrábané plastové dveře nebo okna? Oprava poškrábaných plastových dveří i oken je někdy jednoduchá jindy v podstatě nemožná. Záleží na tom, jak moc jsou poškozené. Záleží také na typu dveří a na tom, jakým způsobem jsou poškozená. Velké a hluboké rýhy se ani opravit nedají a doporučuje se úplná výměna dveří nebo oken. V tomto článku se podíváme na případy, kdy je oprava možná a zvládnete ji i sami. Jak opravit dveře nebo okna?

Malé škrábnutí

Když je škrábnutí jen povrchové, nejspíše je jen poškozený lak nebo povrchová barva. V takovém případě je oprava možná, dokonce i snadná. Potřebujete kapku oleje nebo laku. Ten si dáte na hadřík a kroužíte s ním kolem škrábnutí, které zmizí. Když tento základní způsob nefunguje, můžete použít trošku vosku z rozehřáté svíčky. Vosk opět rozmažete přes rýhu, ale nepřehánějte to s množstvím vosku, ať není vidět. Když je poškrábaná větší plocha, například od kočky nebo psa, můžete vzít smirkový papír a celou oblast lehce obrousit a poté zalakovat. Další možností je použít horkovzdušnou pistoli, se kterou rýhy odstraníte.

Hlubší rýha

Když máte na plastových dveřích nebo na plastovém okně hlubší rýhu, která už zasahuje pod lak až do kostry dveří nebo oken, je potřeba zvolit jiný postup. Budete potřebovat hustší lak nebo lepidlo. Ideálně lak co nejpodobnější barvy, jakou má zbytek dveří (okna). Hustý lak dáte do rýhy a necháte pořádně zaschnout. Na závěr si vezměte hadřík, namočte jej do horké vody a rýhu zarovnejte. Vyčistíte tak lak, který jste dali kolem díry, ale lak v rýze samotné zůstane.

Velmi hluboké škrábance

Když se vám stane nějaká nehoda a vaše okna nebo dveře mají opravdu hlubokou rýhu (od půl centimetru výše), pak už vám ani lak nepomůže. Budete potřebovat tmel na dřevěné povrchy a rýhu s ním pořádně zatmelit. Vyberte barvu tmelu, která se podobá původní barvě dveří nebo okna. Oprava se provádí tak, že dáte tmel do rýhy v množství, které lehce přesáhne okraj rýhy. Když tmel zaschne, nadbytečný tmel smirkovým papírem opatrně odstraníte. Na závěr okolí rýhy nebo celé dveře (okna) natřete.

Existují i další řešení, jak renovovat staré dveře, například škrábance umně zamaskovat tapetou nebo fólií. Když si nebudete vědět rady, můžete se obrátit na firmu, která vám dveře a okna dodávala.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE