Jak sladit okna, dveře a stínění dle Feng Shui

Jak sladit okna, dveře a stínění dle Feng Shui

  • Publikováno: 9.7.2020
  • Kategorie: Okna

Feng Shui je tradiční čínské učení o tom, jak žít v harmonii s naším životním prostředím. Samotný název pochází z čínského označení pro vítr (feng) a vodu (shui) – vítr energii rozptyluje, voda ji naopak udržuje. Podstatou celého učení je pak správné proudění energie čchi, která tvoří základ všeho bytí. Čchi tvoří dvě protikladné složky – jin a jang, jejichž soulad je důležitý pro celkovou harmonii prostoru i zdraví a pohodu lidí, kteří se v něm pohybují.

Podle Feng Shui si můžete postavit dům, nebo alespoň sladit jednotlivé prvky, vybavit si dům a rozdělit si jej na různé zóny. Cílem je, aby v domě dobře proudila energie, a vy jste se tam cítili dobře na duchu i na těle.

Praktické tipy do domácnosti podle Feng Shui

Pojďme se podívat na konkrétní tipy, které se týkají oken, dveří, stínění i dalších prvků v interiéru:

Vchodové dveře

Vchod je dle Feng Shui jedno z nejdůležitějších míst v domě. Je to místo, kudy do domu plyne životodárná energie. Vchod by měl být velký, prostorný, uklizený, čistý, světlý a nasvícený. Čím hezčí energie, tím lépe. Mělo by být jasné, že se jedná o hlavní vchod do domu. Vchodové dveře by mělo být možno otevřít co nejvíce, více než 90 stupňů. Naproti vchodovým dveřím by nemělo být WC, zrcadlo (to odráží energii zpět ven), ani schodiště.

Okna

Okna přivádějí do domu světlo a energii. Dveře a okna by neměla být naproti sobě, protože se energie v domě neusadí, ale vyběhne hned ven. Na jedny dveře by měla být v pokoji maximálně 3 okna. Dvě okna u sebe a třetí někde na druhé straně, ale ne přímo naproti. Ideální je několikrát denně větrat okny tak, že je otevřete dokořán, ať energie proudí. A v neposlední řadě je přínosné, aby byla okna čistá, do domu tak půjde mnohem více energie.

Žaluzie

Ať už máte vnitřní nebo venkovní žaluzie, důležité je nechávat je i přes den občas vytažené tak, aby nebránili proudění energie. Stínění je důležité, ale nezastiňujte si byt po celý den. Žaluzie mají tu výhodu, že se dají odklopit, takže mezi lamelami dovnitř proudí nejen světlo, ale i energie. Přesto je nejúčinnější, že když stínit nepotřebujete, vyhrnete žaluzie až nahoru. Co se týče materiálu, pak je vhodný například hliník, který zrychluje tok životní energie, nebo třeba bambus, který je zase přírodní a dobře zapadá do japonského stylu.

Rolety

Navíjecí rolety jsou také oblíbené a platí u nich podobná pravidla jako u ostatní stínící techniky. Tedy mít je zatažené, jen když je to opravdu potřeba a udržovat je v maximální čistotě. Není důležité, jestli máte venkovní rolety nebo vnitřní látkové rolety s ovládacím řetízkem. To už záleží na vašem vkusu.

Záclony, závěsy, posuvné stěny

Elegantní záclony světlých barev kromě zajištění soukromí také zjemňují prostor, závěsy by neměly být zase tak často zatažené a hlavně by se měly stejně jako záclony často prát, aby se na nich nedrželo moc prachu, což ovlivňuje přístup čisté energie. Podle Feng Shui jsou velmi účinné japonské posuvné stěny s příjemnými motivy. Oddělíte s nimi prostor a budete mít nadčasový stínící prvek, který dodá interiéru nádech originality.

Balkón

Spousta energie k vám může proudit i přes balkón. Můžete ho mít i zasklený, podstatná je zde opět čistota skel i vhodné zastínění. Nemusíte si pořizovat žaluzie a rolety, na balkón bude stačit elegantní markýza. Aby lépe proudila energie, vybírejte spíše světlé barvy, a to nejen na balkóně, ale v celém interiéru, zejména kolem oken.

Tip: pokud vás více zajímá tématika Feng Shui a harmonie bydlení, máme pro vás článek s tipy na skvělé e-booky věnující se tomuto tématu "Bydlete harmonicky aneb 4 nejlepší e-booky o Feng Shui v interiéru"

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE