Jak přerušit tepelný most u parapetů

Jak přerušit tepelný most u parapetů

  • Publikováno: 12.1.2018
  • Kategorie: Okna

Tepelný most je místo ve stavební konstrukci, kudy dochází k větším tepelným tokům než v jeho okolí. To znamená, že vznikají velké tepelné úniky a ztráty. Místo, kde je tepelný most, je na dotek chladnější. Těžko se pozná pouhým okem. Nejčastěji se jedná o místa s horší tepelnou izolací (například spáry) nebo místa, kde se na sebe napojují dvě stavební konstrukce, například podlaha a zeď, okolí stropních trámů, nebo napojení oken do ostění. V tomto článku se podíváme, jak tepelný most poznat a odbourat u parapetů pod okny.

Jak tepelné mosty najít

Tepelné mosty hledejte určitě v chladném období. Když předpokládáme, že by mohl být tepelný most pod oknem, můžeme konkrétní místa určit pomocí měření povrchových teplot. Povrchová teplota se měří bodově nebo plošně. Bodové měření probíhá buď kontaktně (chrom-niklovými teplotními odporovými čidly), nebo bezkontaktně (infrapyromterem). Plošné měření je tzv. termovize. Na základě změřených teplot a dalších informací se dá vypočítat i lokální tepelný odpor sledovaného místa, ale vás bude asi více zajímat, jak tepelný most, na který jste narazili, odbourat.

Jak tepelné mosty odstranit

Tady bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy záleží na konkrétní situaci. Ideální je dávat si na riziková místa pozor už při stavbě domu, případně při jeho rekonstrukci. Když už jste tepelný most našli, je potřeba zjistit jeho příčinu, a tu poté odstranit. Obvykle se jedná o dodatečné zateplení, někdy je potřeba zasáhnout i do konstrukce domu. Může se například stát, že je tepelný most způsoben nedostatečnou tloušťkou polystyrenu. V takovém případě je potřeba místo dodatečně zateplit.

Když se bavíme o zateplení pod parapetem, můžete řešit zateplení z vnější nebo z vnitřní strany domu. Místo pod parapetním plechem zůstává často nechráněné. Okna perfektně izolují, ale místo pod rámem, kam se rám usazuje, moc dobře zateplené nebývá. Úkolem zde bývá hlavně přenesení hmotnosti okna na stavební konstrukci, dodatečné zateplení už se moc neřeší. K řešení tepelných mostů pod oknem se používají různé podokenní profily a jiné vychytávky, které dodatečné zateplení pod oknem umožňují.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE