Před montáží oken a dveří si ovřte velikot stavebních otvorů

Před montáží oken a dveří si ověřte velikost stavebních otvorů

Čeká vás v blízké době montáž oken nebo montáž dveří? Jestli jste si ještě dveře nebo okna neobjednali, pak si ověřte velikost stavebních otvorů. Pro nejběžnější velikosti dveří i oken existují totiž doporučené velikosti stavebních otvorů. Pojďme se na ně podívat.

Doporučená velikost stavebních otvorů u dveří

Rozměr dveří

Šířka stavebního otvoru

Výška stavebního otvoru

60 cm

68-71 cm

201-203 cm

70 cm

78-81 cm

201-203 cm

80 cm

88-91 cm

201-203 cm

90 cm

98-101 cm

201-203 cm


V uvedené tabulce jsou uvedeny doporučené stavební otvory pro klasické dveře. U protipožárních dveří by měla být výška stavebního otvoru 203 cm a šířka 72 respektive 82, 92 nebo 102 cm.

Okna jsou svými rozměry rozmanitější. Pořizovat si můžete okna v nejrůznějších velikostech. Rozměry vyráběných oken musejí být šířkově i výškově menší než rozměry stavebních otvorů. O kolik budou rozměry menší, určí zpracovatel dokumentace pro provedení stavby. To platí pro okna i dveře.

Zvětšit (zmenšit) stavební otvor nebo si objednat okna a dveře na míru?

Může se stát, že zjistíte, že váš stavební otvor je menší nebo větší, než by měl pro vybraná okna být. Nabízí se otázka, co s tím? Upravit stavební otvor nebo si nechat vyrobit dveře či okna na míru. V drtivé většině případů je finančně výhodnější, nechat si upravit stavební otvor. Chcete-li totiž dveře či okna na míru v jiných než běžných rozměrech, výrobce si dá slušný příplatek (například 50 % ceny). Lepší je pozvat si zedníka, aby vám stavební otvory upravil. To platí pro plastová okna a dveře. Jestliže vám dělá dveře na míru truhlář, nemusíte to moc řešit.

Zvládnete sami zvětšit nebo zmenšit stavební otvor?

Záleží na vaší zručnosti a zkušenostech. Jistota je pozvat si odborníka, který upraví stavební otvory a ideálně také zajistí montáž oken i montáž dveří. Když budete stavební otvory sami rozšiřovat, raději použijte na cihly flexu než kladivo, aby se vám ty co zůstanou, nevydrolily. Nejlépe však se svým požadavkem oslovte svého dodavatele oken. Jestliže se jedná o férovou seriozní firmu, vyjde vám vstříc a se stavebními otvory vám pomůže.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich
36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE