Může vznikat na zaskleném balkóně plíseň?Může vznikat na zaskleném balkóně plíseň? A co s ní?

Samozřejmě na zaskleném balkóně či lodžii plíseň vznikat může. Ale pozor. Není to chyba zaskleného balkónu, ale lidí, že na balkóně dostatečně nevětrají. Nestačí mít otevřená okna do bytu, musíte pravidelně větrat okny zasklené lodžie, aby se čerstvý vzduch dostal až do bytu a vyvětral se i balkón směrem ven.

Plísně vznikají spíš v zimě

To platí obecně pro plísně nejen na balkóně, ale i například u plastových oken. Důvodem jsou výrazně rozdílné teploty na vnitřní a vnější straně zasklení. Navíc na sklech dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti a také k rosení skel. To všechno logicky podporuje vznik plísní. Když ale nebudete větrat, vznik plísní bude hrozit i během letních měsíců.

Kromě rozdílných teplot a podcenění větrání jsou i další 2 obvyklé faktory, které přispívají k tvorbě plísní na zasklených balkónech a lodžiích:

  • Nadměrné zalévání rostlin. Máte-li na balkóně hodně rostlin, je potřeba vychytat, jak moc se musí zalévat. Když je chladněji, potřebují rostliny na balkóně méně vody, než když byste je měli v bytě v teple.
  • Sušení prádla. Sušení prádla na zaskleném balkóně je logické, ale nezapomeňte ten balkón také větrat. Je to potřeba, jinak vznik plísní sušením prádla vyloženě podporujete.

Co proti plísni pomůže

Na prvním místě je dobrá prevence. Tedy neřešit plísně po jejich vzniku, ale už s předstihem. To znamená hlavně dostatečně větrat. Můžete si také pořídit pohlcovač vlhkosti, který by měl vlhkost trochu snížit.

Když už vám plíseň na balkóně vznikla můžete použít na její likvidaci chemické přípravky proti plísni, které ale řeší jen povrchovou plíseň a ne důvod, proč vzniká. Zároveň budete muset začít více větrat. Další variantou jsou ekologické prostředky, které však nejsou tak účinné. Ať už si vyberete ten či onen, v první řadě použijte přípravek, plíseň mechanicky neodstraňujte, dostane se jinak do vzduchu a bude se šířit.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej


 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE