Kondenzace vody a plíseň na oknechKondenzace vody a plíseň na oknech

Zvláště na podzim trápí mnoho domácností rosení skel a v tom horším případě i plíseň, která se na oknech může vyskytnout. Zatímco kondenzace vody je spíše designovou záležitostí, plíseň již představuje pro okna vážný problém. V případě, že není rychle odstraněna, může poškodit nátěr a snížit životnost těsnění. A to ani nemluvě o negativních dopadech na lidské zdraví. Plíseň ho může vážně poškodit, a tak v případě jejího výskytu je nutné začít problém okamžitě řešit.
Pokud vás tyto problémy trápí, nebojte, nejste v tom sami. Zvláště rosení oken trápí velkou část domácností. Oba tyto problémy mají ale většinou jednoduché řešení: správné větrání.

Kondenzace oken

Kondenzovaná voda je ideálním místem pro vznik plísní. Na oknech se objevuje většinou na podzim a v zimě. Je tím intenzivnější, čím větší je rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou vzduchu. Viníkem tohoto jevu může být i chybná instalace oken, například špatné napojení okna na těsnění. Za nejčastější příčinu se ale uvádí nesprávné větrání. Větrat by se mělo několikrát denně a v krátkých intervalech. V domácnostech se často nevětrá vůbec nebo se okna otevřou jednou denně na dlouho. Tento postup je rozhodně špatný a přispívá ke zhoršení situace.

Plíseň na oknech

Plísni se velmi daří ve vlhkém prostředí. Kolem oken do domu proniká vlhkost, a tak se není čemu divit, že se plísně objevují v blízkosti oken nebo přímo na nich. Nejčastěji se objevují v rozích ostění a pod parapetem. Mohou poškodit nátěr a těsnění, proto je na místě, je co nejdříve odstranit. Ideální je v tomto případě odstranění plísně pomocí hadříku namočeného v octové vodě.

Rady na závěr

  • Více topte a pravidelně větrejte, alespoň 3krát denně!
  • Větrejte často, ale krátce. Na podzim se doporučuje větrat v kuse maximálně 10 minut, v zimě je doporučená doba větrání ještě nižší, do šesti minut.
  • Vlhkost v bytě by neměla přesáhnout 60 %.
  • Jakmile se objeví plíseň, okamžitě ji odstraňte.
  • Při opakovaném výskytu plísně, řešte problém s odborníky.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich
36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE