Okna v létěOkna v létě

V letním období mají okna kromě tradiční izolace i další funkci. Pomocí oken a dveří můžeme přehřátý dům vyvětrat. Víte, jak správně větrat, abyste neměli v domě horko? Jak se o okna v létě starat? Nevyblednou vám barvy oken? A jaká stínící technika je pro zachování příjemného klimatu v domě nejúčinnější? Tento článek se zaměřuje na okna v létě.

Údržba oken v létě

V teplých letních dnech je ideální příležitost okna důkladně umýt a zkontrolovat. Umýt skla z obou stran, přetřít a vyčistit i samotné profily, zkontrolovat (a namazat) kování a těsnění. Je to také ideální čas pro výměnu starých oken za nové či montáž oken v novostavbě. Na druhou stranu platí, že koupíte-li kvalitní okna, extra údržbu nepotřebují. Nemusíte se například obávat, že by vám vybledla barva profilů. Kvalitní okna jsou na silné sluneční záření připravena a musí něco vydržet.

Jak správně větrat

Jak větrat, když je venku horko? Existuje zajímavá odpověď, využívat průvan. Vyměníte tak vydýchaný horký vzduch za čerstvý a vlahý. Jak na to? Vyberte pokoj, který je ve vašem bytě nejchladnější a otevřete tam okno na ventilačku. Pootevřete všechny dveře, které vedou do místnosti, kterou chcete ochladit a otevřete v ní okno dokořán. Objeví se průvan, který s sebou nese chladnější vzduch z chladné místnosti. Ochlazení by se mělo projevit do 30 minut. Takto můžete snížit teplotu v pokoji až o 5°C!

Stínící technika proti horku v domě

Větrání se nejlépe kombinuje s účinnou stínící technikou. Tady máte na výběr z několika možností, důležité však je, aby byla stínící technika na vnější straně okna. Kdyby byla uvnitř (vnitřní rolety, žaluzie apod.), stíní sice, ale sluneční paprsky projdou přes okno a horko se dostane až do pokoje. Oproti tomu venkovní žaluzie, vnější rolety aj. udrží teplo za vašimi okny.

Proti vysokým teplotám a slunečnímu záření jsou nejodolnější plastová a hliníková okna. Naopak dřevěná okna jsou obecně nejcitlivější a nejnáročnější na údržbu. A to nejen v létě, ale po celý rok.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE