Okna, na čem u nich hlavně záleží

Okna, na čem u nich hlavně záleží

Okna mají své typické vlastnosti a funkce. Jsou slabým místem domu v kontextu izolace, jsou místem, kudy se mohou do objektu dostat lupiči, ale také skrze ně přichází dovnitř sluneční světlo a čerstvý vzduch. Můžete si koupit oblíbená plastová okna nebo okna dřevěná či hliníková. Tento článek shrnuje, na co si v souvislosti s okny dát pozor či jak správně větrat.

Tepelná a zvuková izolace

Okny odchází až 30 % tepelné energie. Tepelná izolace oken je tak velmi důležitá. Obecně záleží na rámech, zasklení i těsnění. Při výběru oken tepelně-izolační vlastnost hodnotí symbol U (čím je nižší, tím lépe okno izoluje). Zvuková izolace se uvádí v decibelech (dB) a platí. Že čím je hodnota vyšší, tím lepší zvuková izolace. Zvukovou izolaci ovlivňují stejné faktory jako tepelnou, tedy rám, zasklení a těsnění.

Bezpečnost proti vloupání

Vyrábí se různé typy oken. Při jejich výběru je určitě dobré zohlednit také jejich bezpečnostní stránku, ochranu proti vloupání. Moderní plastová okna mohou mít pojistku proti vysazení, body uzávorování, speciální uzavírací kusy aj. Určitě to také vezměte v potaz.

Montáž plastových okenUspořádání dle světových stran

Ideální je orientovat okna na jih, západ nebo východ. Důvod je zřejmý, slunce a příjemné sluneční paprsky. V létě může být slunce až moc, ale proti němu můžete použít stínící techniku. Díky oknům situovaným na jih bude váš dům prosvětlený a můžete slunce využít i ke získání tepelné energie.

Správná montáž oken

Odborná montáž profesionály je základem správné funkčnosti oken. Kvalitní výrobci a prodejci oken tuto službu také nabízejí. Správná montáž oken vám pomůže při úspoře energie, zabrání vzniku plísní a zaručí stoprocentní využití potenciálu nových oken.

Správné větrání

Máte-li kvalitní okna včetně těsnění, pak nezažijete nepříjemné profukování a průvan. Přesto je nutno v domě pravidelně větrat. Doporučuje se několikrát během dne provádět cca pětiminutová nárazová větrání. Čerstvý vzduch se rychle ohřeje a energetická ztráta je minimální. A vy se budete hned cítit svěžejší.

Přejeme dobrou ruku při výběru oken. Určitě nakupujte u osvědčeného výrobce/prodejce s referencemi a nejlépe i s kamennými obchody, kde se můžete o nákupu oken poradit.

Nezapomeňte také, že cena by neměla být nejdůležitější faktor výběru. Levná plastová okna nemusí znamenat nekvalitní výrobek, stejně tak nejdražší okna nemusí znamenat nejvyšší kvalitu.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE