Kontrola domu po zimě

Kontrola domu po zimě – co přenechat odborníkům a co udělat sám

Zima je pryč a přichází jaro a léto. V tomto období se vyplatí věnovat pár hodin kontrole domu po zimě. Zkontrolujte půdu, jestli někde neteče střecha, sklep, jestli nenavlhl nebo tam nemáte myši, pozvěte si odborníky na kontrolu plynového kotle a komína. Je toho spousta, co je dobré preventivně zkontrolovat. V tomto článku se zaměříme na kontrolu oken, dveří a garážových vrat.

Kontrola těsnění, umytí oken, promazání pantů

Kontrolu domu začínáte samozřejmě tím, co můžete udělat sami. U oken a dveří zkontrolujte těsnění, jestli se někde neodchlíplo, nezteřelo nebo jestli přes okna neprofukuje vítr. Podívejte se, jestli se někde nedělá plíseň, jestli ano, odstraňte ji za pomoci speciálních přípravků. Určitě se hodí okna i rámy oken důkladně umýt, očistit můžete i garážová vrata. Zkontrolujte panty a preventivně je promažte, ať okna a dveře nevržou.

Obecně platí, že to všechno si můžete udělat sami. Když ale narazíte na nějaký problém, nejlepší je zavolat odborníky. Bude vás to stát pár stovek, ale může vám to ušetřit tisíce na vytápění, vyhnete se zbytečné rýmě a prodloužíte životnost oken, dveří i garážových vrat.

Na co volat odborníky

Vždy záleží na vaší šikovnosti a kutilských schopnostech. Někdo je schopen si sám vyměnit i celá okna. Bavme se však o průměrné rodině. Kdy tedy zavolat odborníka:

  • výměna těsnění – je-li poškozené těsnění u oken, dveří či vrat, nechte si ho vyměnit odborníkem
  • seřízení oken – drobné seřízení oken zvládnete sami, jedná se o běžnou údržbu. Pokud si přesto netroufáte, nebojte se obrátit na technika.
  • výměna skla – výměnu skel je třeba přenechat odborníkům (ať už ho měníte z různých dovodů; poškrábání, rozbití nebo jen výměna za sklo s lepšími vlastnostmi)
  • výměna oken – potřebujete-li už nová okna, vyberte si férového dodavatele a nechte si výměnu udělat (včetně demontáže starých oken)
  • oprava garážových vrat – je-li nějaký problém na garážových vratech, volejte určitě odborníky


Když nevíte, jestli na vyřešení problému stačíte sami, zavolejte odborníkům a minimálně se poraďte. Obecně platí, že preventivní kontrola a opatření jsou lepší než řešení problému, až nastane. Ušetříte si nervy i peníze a prodloužíte životnost svých oken, dveří i garážových vrat.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE