Jaro: čas seřízení plastových okenJaro: čas na seřízení plastových oken

Plastová okna jsou již nepostradatelnou součástí ve většině domácností. A není se čemu divit, vždyť přinášejí řadu výhod, které stará okna uživatelům neposkytují. Mají například výborné tepelně-technické vlastnosti, zabraňují hluku zvenčí, spoří energii, vyznačují se dlouhodobou životností a nároky na jejich údržbu jsou minimální. Přesto si alespoň minimální péči zaslouží. Zvláště ve chvíli, kdy se okno špatně zavírá nebo drhne.

Je jaro, a proto je čas na seřízení plastových oken….

Jak často provádět údržbu plastových oken?

Okna si zaslouží vaši péči alespoň dvakrát ročně. Nejlépe na jaře a na podzim. Neodkládejte údržbu jen proto, že okna fungují tak, jak mají. Základní údržba odmaštění okenních rámů a křídel by se měla provádět i přesto, že nemáte žádné problémy se zavíráním oken, tedy když okna nedrhnou a dobře těsní.

Na jaře je údržba plastových oken nejefektivnější

Zima dává plastovým oknům pěkně zabrat. Zatěžuje kování, těsnění a rámy oken se smršťují. Vlivem teplotních změn může navíc docházet ke svěšení okenních křidel. Jaro je proto ideálním obdobím na seřízení oken po zimě.

Proč seřizovat plastová okna?

Odborníci se shodují, že správné zacházení s plastovými okny výrazně prodlouží jejich životnost. Na plastová okna působí řada především teplotních vlivů, které mohou zhoršit zavírání nebo těsnění oken. Seřízení plastových oken nejen prodlužuje jejich životnost, ale také zamezuje teplotním ztrátám, a tím snižuje náklady na energie.

Základní údržba plastových oken

Alespoň na jaře byste měli provést základní údržbu plastových oken. Ta spočívá v prvé řadě v odmaštění okenních rámů a křídel speciálním čističem s odmašťovacím účinkem. Čističe seženete v každé drogerii nebo ve specializovaných obchodech. Hlavně nepoužívejte obyčejný jar, který není kvůli obsahu tenzidů v těchto případech vhodný. Následně naneste ošetřovací přípravek na rámy a těsnění, který zamezí pronikání vlhkosti a zlepší funkčnost těsnění.

Nezapomeňte ani na těsnění, které je důležité pravidelně ošetřovat silikonovou emulzí. Ošetřování těsnění může výrazně prodloužit životnost těsněn

Základní seřízení plastových oken

Alespoň dvakrát do roka byste měli provést základní seřízení plastových oken. Na okna totiž působí počasí a teplotní vlivy, čímž dochází k zatěžování kování a špatnému zavírání. V prvé řadě sejměte plastovou krytku závěsů a s pomocí šestihranného klíče dole a nahoře dotáhněte nebo povolte kování. Napřed proveďte výškové seřízení křídla vůči rámu, a poté stranové seřízení křídla vůči rámu v dolní částí a seřízení zakončete stranových seřízením křídla vůči rámu v horní části křídla.

Tip: abyste zvládli seřídit vaše okna sami, doporučujeme přečíst návod, jak na seřízení a údržbu oken svépomocí


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE