Jak probíhá příprava interiéru u výměny oken

Jak vysadit plastové okno

Vysadit plastové okno není nic složitého, určitě to zvládnete. Obecně platí, že vysazení okna bude o dost jednodušší, když ho budete dělat ve dvou lidech. Okno vám nespadne, jeden ho jistí a druhý vysazuje. Ve dvou se i okno lépe přenese, kam potřebujete. V tomto článku si ukážeme jednoduchý postup, jak plastové okno vysadit. Podobný postup platí i pro hliníková nebo dřevěná okna.

Zajišťovací kolík a vysazení křídla

Před samotným vysazením je nutné sejmout krytku okenního kování. Poté uvidíte zajišťovací kolík (čep). Začněte u horního závěsu a pomocí kleští vytáhněte zajišťovací kolík. Ideálně při zavřeném nebo přivřeném okenním křídle. Když nejde vytáhnout, lehce křídlo u kliky nadzvedněte, ať kolíku odlehčíte. K některým oknům jste možná dostali montážní kliku, která vám s vytažením kolíku pomůže. Poradíte si však i bez kliky – buď se zmíněnými kleštěmi nebo třeba s menším šroubovákem.

Dalším krokem je vysadit křídlo, které teď visí jen na spodním pantu. Okenní křídlo vysadíte tak, že křídlo hodně otevřete a vysunete nahoru. A máte hotovo, plastové okno je vysazeno.

Na co si dát pozor

I když je vysazení plastového okna jednoduché, stejně se jedná o křehkou a cennou věc, proto je nutné být s manipulací obezřetný. Pojďme se podívat na několik tipů, na co si dát při vysazování pozor:

  • Namazané a čisté kování. Když je okenní kování čisté a dobře promazané (viz náš návod jak správně čistit a udržovat plastová okna), okno se bude vysazovat snáze.
  • Práce ve dvou lidech. Asi byste okno zvládli vysadit i sami, ale přece jen je lepší, dělat to ve dvou. Pro jistotu. U větších plastových oken je to nutnost.
  • Netlačit na pilu. Nepoužívejte moc síly. Může se stát, že je například horní čep zatlačen, lehce do něj ťuknete a pak vytáhněte kleštěmi. Nepoužívejte sílu, ale raději rozum.


Je-li to potřeba, pořiďte si nová plastová okna. Stará okna vám sundají odborníci při montáži nových.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE