Jak připravit plastová okna na zimu

Jak připravit plastová okna na zimu

Zima je pro všechna okna nejnáročnější období. Musí odolávat mrazům, sněhu, silnému větru i častějšímu dešti. Pokud trvale bydlíte v chladnější či teplejší oblasti, přizpůsobte výběr okna dle klimatu. Abyste svá plastová okna podpořili a zvýšili tak jejich životnost, můžete každý rok před zimou udělat jednoduchou údržbu

Okna umyjte, zkontrolujte jejich technický stav a ošetřete těsnění. Ať vám neuniká teplo a netáhne vám do domu nepříjemný chlad. Samotná údržba plastových oken je prostá a nevyžaduje mnoho práce ani času. Ale přesto by se na ni nemělo zapomínat.

Zkontrolujte technický stav oken

Minimálně jednou za rok, nejlépe před zimou, zkontrolujte, jestli vaše okna fungují tak jak mají. Když je včas seřídíte, prodloužíte jejich životnost a zlepšíte jejich funkci. Zkontrolujte tedy, jestli všechny pohyblivé části správně fungují. Jestliže se okno těžko otevírá nebo zavírá, případně netěsní, měli byste je seřídit podle návodu od výrobce. Můžete také promazat panty a kování. Ideální pro mazání je technický vazelín nebo maziva na silikonové bázi.

Zkontrolujte a ošetřete těsnění

Těsnění je v zimě u plastových oken nejvíce ohroženou částí. Ještě před nákupem oken se vyplatí zkontrolovat si kvalitu těsnění. Určitě máte větší šanci koupit kvalitní plastová okna s dobrým těsněním u výrobce oken, který je ověřený, má dost referencí a provozuje i kamenné obchody, kde vám poradí. Uzávěry oken a odvodňovací kanálky vyčistěte a pak lehce potřete gumové těsnění glycerinem. Nejdůležitější a nejvíce znečištěné a ohrožené je těsnění v dolní části rámu. Tam si dejte obzvlášť záležet.

Dejte přednost takovým vánočním dekoracím, které nejsou na sklo připevněny napevno

Správně okna umyjte a opatrně s ozdobami

V neposlední řadě má určitý vliv na životnost oken jejich pravidelné mytí. Myjte okna, dokud je venku ještě teplo, v zimě jsou skla křehčí a náchylnější k poškození. Okenní skla a rámy je ideální čistit zhruba jednou až dvakrát do roka neagresivním čistidlem, např. vodou s jarem. Pro mytí plastových profilů vyberte přípravek opatrně – nesmí obsahovat agresivní chemické látky, abrazivní prostředky ani rozpouštědla. Jako hadr vyberte látku, která okna nepoškrábe. Doporučuje se jelenice nebo jednoduše papírové kuchyňské utěrky.

Lehčím tématem, které se okrajově také dotýká údržby oken, jsou ozdoby na skle. V čase vánočních svátků, ale i během celého roku se vyhýbejte takovým ozdobám, které jsou na sklo připevněny napevno a těžko se sundávají. Takové ozdoby po strhnutí poškodí sklo a mohou po nich zůstat nesmazatelné šmouhy.

Plastová okna nepotřebují mnoho. Věnujte svým oknům alespoň minimální čas na jejich údržbu. Prodloužíte jejich životnost a zlepšíte jejich funkčnost.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE