Stavební úprava garáže pro montáž vratStavební úprava garáže pro montáž vrat

Stavíte-li novou garáž, určitě je potřeba, abyste už před samotnou stavbou měli jasno, jaký typ garážových vrat budete mít. Rozměry a celková dispozice garáže totiž někdy umožňují osadit jen určitý typ vrat. Jaká garážová vrata chcete? Sekční, rolovací či výklopná? Každý typ má svá pro a proti. Při výběru vrat se na věc musíte dívat racionálně. Porovnat vlastnosti vrat a také možnosti, jaké vám nabízí konkrétně vaše garáž a stavební připravenost otvoru.

Sekční vrata – stavební připravenost

Sekční vrata se montují do garážového otvoru v momentě, kdy je otvor dokončen. Obecně platí, že vnitřek garáže už musí být omítnutý a otvor oštukovaný. Podlaha by už měla být taktéž hotová. Podle konkrétních typů sekčních vrat je potřeba dodržet požadovanou výšku nad stavebním otvorem, aby tam mohla vrata zajíždět. Další nutností je dostatečná výška špalety, alespoň 13 cm. Sekční vrata zajíždějí pod strop, proto strop musí zůstat volný, nesmí na něm být žádná překážka (světlo, rozvody apod.). Budete-li mít vrata na elektropohon, je potřeba zajistit, aby v garáži byla umístěna odpovídající zásuvka (tedy na 230 V).

Rolovací vrata – stavební připravenost

U rolovacích vrat si můžete vybrat, kam je umístíte. Rolovací vrata můžete dát dovnitř garáže za stavební otvor, přímo ven před stavební otvor nebo do stavebního otvoru. Každá varianta má své pro a proti. Není-li uvnitř garáže nadpraží, dáte vrata ven nebo přímo do otvoru. Dáte-li vrata přímo do otvoru, sníží se vám zase výška průjezdu, ale ušetříte místo v garáži. U rolovacích vrat se tedy musíte předem rozhodnout, kde bude umístěn box pro návin vratových lamel. Zjistěte si jeho konkrétní šířku a stavební otvor tomu přizpůsobte. Opět je potřeba mít dokončenou podlahu i omítky.

Výklopná vrata – stavební připravenost

U výklopných vrat platí, že vám je nikdo neudělá na míru. Musíte si vybrat konkrétní typ, který je na trhu a tomu přizpůsobit svou garáž a stavební otvor. Výklopná vrata mají rám, který musí přesně odpovídat velikosti stavebního otvoru. Po samotné montáži, která může být buď přesně do otvoru nebo za stavební otvor, se teprve dokončuje úprava podlahy garáže. Počítejte také s tím, že výklopná vrata nejsou zateplená, takže je jejich použití ke zvážení i z tohoto hlediska.

Faktorů, které ovlivňují výběr garážových vrat je spousta. Poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou s výběrem a nakonec to budou oni, kdo bude nová garážová vrata montovat.


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE