při výběru garážových vrat nezapomeňte zohlednit jejich pohon

Při výběru garážových vrat nezapomeňte zohlednit jejich pohon

Tak jako existují různé typy garážových vrat, tak existují různé pohony vrat. Vratové pohony se liší silou, rychlostí a množstvím funkcí. S výběrem konkrétního typu vám nejlépe poradí odborníci, tedy firma, od které pohon garážových vrat kupujete. Ale můžete si pohon vybrat a namontovat i sami. Podle čeho vybírat? Základem je konstrukční typ garážových vrat a hmotnost vrat. Typ garážových vrat určuje, co musí pohon zvládnout, hmotnost vrat zase rozhoduje o nutném výkonu pohonu.

Elektrické pohony vrat – sekční a rolovací

Nejprodávanější typy garážových vrat jsou sekční vrata a rolovací vrata. Pojďme se tedy podívat na jejich pohony:

  • Sekční garážová vrata s pohonem. Pohon pro sekční vrata se instaluje obvykle pod strop, kam se sekční vrata navíjejí. Síla pohonu záleží na hmotnosti vrat. Tedy těžká sekční vrata potřebují silnější pohon s více funkcemi.
  • Rolovací garážová vrata s pohonem. Pro rolovací vrata se používají elektrické trubkové pohony, které jsou umístěny v kazetách, do kterých se vrata navíjí. Proto musí být pohon malý, ale dostatečně silný.


Vratové pohony seženete od různých výrobců. Nebudeme zde doporučovat konkrétního výrobce, nejlepší je se poradit s konkrétním důvěryhodným dodavatelem vrat. Ideálně vybírejte takového dodavatele, který kromě internetových stránek provozuje také kamennou prodejnu, kde se můžete na vše osobně zeptat.

Řemenové, řetězové a vřetenové pohony vrat

Pro garáže se suverénně nejčastěji používají agregáty, které se montují pod strop. Tyto motory pracují jako řemenové, řetězové nebo vřetenové. Nejčastěji se využívají řemenové a řetězové, které se dají použít pro všechny typy garážových vrat. Jsou trochu slabší a nemají takový výkon jako vřetenové motory, ale u většiny garáží si s nimi vystačíte. Navíc mají oproti vřetenovým měkký rozjezd a dojezd. Vřetenové motory se používají u velkých a těžkých vrat průmyslových vrat.

Ať už máte jakýkoliv pohon garážových vrat, můžete si pořídit i dálkové ovládání vrat. Nemá smysl popisovat výhody dálkového ovládání, jsou nesporné a dálkové ovládání se určitě vyplatí. Kromě toho jsou vratové pohony většinou tiché a nenáročné na údržbu. Když už se s nimi něco stane, nejlepší je obratem pozvat odborníka.

Vybíráte-li tedy pohony vrat, nejlepší je opravdu se poradit s odborníkem. Základem je hmotnost garážových vrat a konkrétní typ a konstrukční řešení vrat.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE