Podzimní údržba a příprava vrat na zimu

Podzimní údržba a příprava vrat na zimu

Podzim je ideální čas pro kontrolu a přípravu garážových vrat na nejtěžší období, na zimu. V zimě totiž garážová vrata nejvíce trpí. Podzimní údržba je celkem jednoduchá a nejspíše ji zvládnete sami, ale v případě jakýchkoliv problémů, které nedokážete vyřešit, si jednoduše pozvěte odborníky. Servisní technik vám za malý poplatek vrata zkontroluje a připraví na zimu. Hlavní je zkontrolovat správnou pohyblivost vrat a také dbát na jejich čistotu. Pojďme se tedy podívat, co podzimní údržba vrat a jejich příprava na zimu konkrétně zahrnuje.

Jak vypadá ideální podzimní údržba

  • Čištění vrat. Vrata by měla být čistá z obou stran po celý rok. Nejde jen o estetiku, ale také o funkčnost a životnost vrat. Vrata se čistí obyčejnou vodou, případně můžete použít i klasický prostředek na mytí nádobí.
  • Čištění těsnění a kolejnic. Na podzim vyčistěte i vnitřní gumová těsnění na zárubních a pravidelně také čistěte horizontální i vertikální kolejnice (ideálně pouze suchým hadrem), aby se vrata nezadrhávala.
  • Kontrola ocelových lanek. Nejen na podzim, ale po celý rok vizuálně kontrolujte ocelová lanka u sekčních garážových vrat. Jestli je lanko poškozené (například se začíná třepit), přestaňte vrata používat a co nejdříve povolejte odborníka.
  • Co je třeba promazat. Promazávají se osičky koleček, jednotlivé panty vratových sekcí, zkrutná pružina i ložiska. Vše promažte vazelínou.
  • Co určitě nepromazávat. Nikdy nepromazávejte dráhu, kudy vrata na kolečkách jezdí. Takové promazání přitahuje špínu a nečistoty a ty pak brání hladkému otevírání a zavírání vrat.
  • Dálkové ovládání. Máte-li dálkové ovládání, občas vyměňte baterie, aby měl ovladač delší dosah.

Servisní prohlídka každý rok

I když se vám garážová vrata zdají v pořádku, určitě se vyplatí si jednou ročně pozvat technika, aby vrata zkontroloval. Ideálně technika firmy, od které jste garážová vrata koupili a která vám je montovala. Servis je jen minimální investicí a vy budete mít jistotu, že vaše vrata fungují správně. Můžete tak výrazně prodloužit jejich životnost a předejít nákladnějším opravám.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE