Jak jednoduše seřídit dveře

Jak jednoduše seřídit dveře

Tak jako všechno, i dveře potřebují pravidelnou údržbu. Ideální je je kontrolovat každý rok a dveře seřídit, případně i namazat panty. Na základní údržbu a seřízení interiérových dveří nepotřebujete odborníka. Většinou. V tomto článku se podíváme, jak seřídit interiérové dveře vlastními silami a kdy už je potřeba oslovit odborníka.

Když dveře drhnou

Obecně platí, že většina lidí místo preventivní kontroly čeká, dokud nezačnou s dveřmi problémy a teprve poté je začne řešit. Není to nejrozumnější, ale je to tak. Nejčastější problém je, že dveře drhnou o podlahu. V tomto případě existují dvě varianty, jak seřídit plastové dveře:

  • Dveře drhnou rovnoměrně. V tom případě je potřeba dveře sundat z pantů a navléct na panty kovové kroužky (distanční kroužky), aby byly dveře výše. Jednoduché a levné řešení.
  • Dveře jsou svěšené. Když drhnou jen jednou částí, je potřeba dveře vyrovnat. V obložkových zárubních je nastavitelné kování, kde musíte panty dotáhnout imbusem tak, aby byly dveře zase rovné.

Seřízení dveříseřízení pantů u dveří

Další opravy a seřízení dveří

Kromě drhnutí dveří mohou nastat i další nepříjemnosti. Například následující:

  • Dveře vržou a skřípají. Když dveře vržou, jednoduše namažte panty v dolním či horním závěsu technickou vazelínou, případně na panty nastříkejte speciální přípravek ve spreji, který seženete třeba v železářství.
  • Dveře se nedovírají. Na dveře působí vlhkost a změny teplot. Možná se vám roztáhly a nedovírají se. Tady je pomoc těžká, nejlépe dveře nějak vysušit. Počítejte ale s tím, že na poškození dveří vlivem vysoké vlhkosti nebo výkyvu teplot se reklamace nevztahuje.
  • Dveře se samy zavírají nebo otevírají. V tomto případě zkontrolujte zárubně, jestli jsou rovné, případně panty seřiďte imbusovým klíčem.


Obecně platí, že když si se seřízením dveří nevíte rady, kontaktujte odborníky. Ideálně ty, od nichž jste dveře koupili a kteří vám je montovali.

Tip na článek: Podívejte se také, jak na seřízení oken

 

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE