Zasklení balkónu u družstevního bytu

Zasklení balkónu u družstevního bytu

  • Publikováno: 5.10.2018
  • Kategorie: Balkony a lodžie

Jestliže máte družstevní byt a nemáte jej v osobním vlastnictví, pak je majitelem bytu ve skutečnosti bytové družstvo. A družstvo vám byt pronajímá. I proto může mluvit do toho, jak s bytem nakládáte včetně plánování zasklení balkónu nebo lodžie. Plánujete-li tedy zasklení balkónu, budete potřebovat souhlas bytového družstva. Souhlas družstva nepotřebujete při menších stavebních úpravách, ale pro zasklení balkónu nebo lodžie obvykle ano.

Základem jsou stanovy družstva

Každé bytové družstvo má vlastní stanovy, které jsou rozhodující. Tam jsou uvedeny podrobnosti o změnách pronajatých bytů. Když například investujete do zasklení balkónu a pak budete chtít nájem ukončit, obvykle máte nárok na protihodnotu toho, o co se zvýšila hodnota bytu vaší investicí. Každopádně je potřeba se domluvit s družstvem a souhlas k zasklení lodžie nebo zasklení balkónu získat.

Forma souhlasu není nikde předepsána, záleží na konkrétním bytovém družstvu. Obecně tedy platí, že záleží na konkrétních stanovách družstva. Většinou však není se zasklením balkónu problém. Lidé se například ptají, jestli mohou zasklít jen jeden balkón v celém domě, jestli to družstvu nevadí. V drtivé většině případů vám to zasklení dovolí.

Co když zasklení balkónu nechtějí povolit

Když vám představenstvo družstva odmítne souhlas k zasklení lodžie nebo balkónu dát, můžete požádat o členskou schůzi družstva nebo se dokonce obrátit na soud. Podle Obchodního zákoníku musí být členská schůze svolána, požádá-li o toto svolání písemně alespoň jedna třetina všech členů družstva. Můžete tak s pomocí sousedů a známých v družstvu svolání členské schůze iniciovat a svůj požadavek tam řešit. Možná budou zasklení balkónu chtít řešit i v jiných bytech.

Co když chcete zasklení odstranit?

Dalším zajímavým případem je situace, když chcete zasklení balkónu odstranit. Tady také potřebujete souhlas bytového družstva. Odstranění si asi budete financovat sami, ale v případě, že zasklení zrušit musíte (například kvůli zateplení celého domu), pak přebírá náklady na odstranění zasklení balkónu bytové družstvo.

Když tedy vše shrneme, pak byste měli získat souhlas bytového družstva k zasklení balkónu bez větších komplikací. Nezapoměňte se ještě pro jistotu informovat i na příslušném stavebním úřadu, zda je třeba podat ohlášení nebo rovnou získat i stavbení povolení. Přeci jen stavební zákon má mnohdy vícero výkladů.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE