Jak si vybrat správný typ markýzy

Jak si vybrat správný typ markýzy

  • Publikováno: 3.2.2019
  • Kategorie: Stínící technika

Když vybíráte markýzu, na prvním místě budete volit typ markýzy a její rozměry. Nejčastější jsou výsuvné markýzy, které se dělí na kazetové markýzy (látka je v uzavřeném pouzdře), polokazetové markýzy (látka je kryta jen shora) a markýzy bez krytu, které se umisťují pod balkón, pod střechu nebo pod něco jiného, aby na ně nepršelo. Další variantou je tzv. samostatně stojící markýza. Základem každé markýzy je tedy konstrukce a nepropustná látka. Více o konstrukcích markýz a místech, kam se jednotlivé typy hodí, se dozvíte na našich webových stránkách.

Látka na markýzu

Látka na markýzu je obvykle ošetřená UV filtrem a oboustrannou impregnací, kterou je potřeba jednou za čas obnovovat. Díky této impregnaci látka nejenže nepromokne, ale také lépe odolává špíně, plísním a dalším nečistotám. UV filtr zase chrání látku před vyblednutím a postupnou devastací ostrými slunečními paprsky. Obnovu impregnace si můžete dělat sami podle rad prodejce markýzy, nebo se můžete dohodnout na pravidelné údržbě, kterou bude prodejce zajišťovat. Určitě zvažte možnost instalace větrných a dešťových čidel, aby se vám nestalo, že necháte markýzu otevřenou i za velké bouřky, a ona se zbytečně poškodí.

Pro domácí použití jsou oblíbené tlumené přírodní barvy (hnědá, antracitová, béžová nebo šedá), které jsou decentní, elegantní a neruší celkový vzhled domu. Populární jsou i vzory s drobnými kostičkami. Praktická na údržbu je stříbrná barva, která dobře odráží slunce a přitom na ní nejsou vidět nečistoty. Pokud bydlíte v blízkosti prašné komunikace nebo máte v okolí vzrostlé stromy, pak jsou vhodné hnědé nebo šedé odstíny.

Naopak výrazné pruhy jsou populární především v komerčním použití, kdy výrazné červené, vínové nebo žluté pruhy přitáhnou žádanou pozornost kolemjdoucích.

Kotvení markýzy

Způsob kotvení je u každého typu markýzy jiný. Záleží nejen na typu, ale také na velikosti plátna na markýzu. Obecně platí, že bezpečné ukotvení markýzy přenechte raději odborníkům. Musí se tam totiž počítat vztlaková síla větru, který může na markýzu působit, dále pak typ fasády nebo zdi, kam se bude markýza kotvit. Nosné části markýzy bývají z oceli nebo jiných hodně pevných materiálů, každá markýza má navíc větší množství úchytů pro kotvení.

Pro kotvení markýzy se používají například:

  • přechodové vodící lišty a trubky (samostatně stojící markýzy)
  • ocelové torzní tyče (polokazetové markýzy)
  • příčné vzpěry, ocelové rozpínací kotvy (kotvení do betonu)
  • závitové tyče a chemické kotvy (do duté cihly či neznámého materiálu)

Tip: doporučujeme k přečtení také další článek na téma doplňky k oknům

Konkrétní kotvení by měli navrhnout odborníci. Určitě nakupujte markýzy u firem, které kromě hezkých webových stránek provozují i kamenné prodejny. Tam se můžete osobně poradit a domluvit.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE