Interirérová designerka

Rozhovor s interiérovou designerkou: Těší mě vést lidi za jejich snem o krásném bydlení

  • Publikováno: 20.7.2022
  • Kategorie: obecné články

Interiérový design není jen o krásně zařízeném domově, ale je i o harmonii a pocitech, které v nás domov vyvolává. Někteří při zařizování svého bydlení spoléhají na odborníka, jiní vsadí na svůj vkus, případně obrázky z časopisů či internetu. A jak jste si zařizovali své bydlení vy?

interiérová designerka Jarmila WilczkováBlogerka a interiérová designérka Jarmila Wilczková pracuje v oblasti interiérového designu a pomáhá vést klienty za jejich snem o krásném bydlení. Klientům naslouchá a realizuje jim bydlení v souladu s jejich přáním a finančními možnostmi. Jejím cílem je vytvořit sladěný prostor s funkčním uspořádáním na míru pro vás, abyste se cítili jako doma, a ne jako na návštěvě v neosobním showroomu s nábytkem.

Designérka sama preferuje „slow“ design, to znamená kvalitní a nadčasový, který vydrží dlouhá léta a nepodléhá rychle se měnícím trendům. Ráda kombinuje staré věci s novými. Více o její práci se dočtete v našem rozhovoru níže nebo na jejích webových stránkách, popř. v jejím blogu, kde najdete ukázky z návrhů, renovací nábytku či novinek a zajímavostí ze světa interiérového designu a také něco ze soukromí.

Jaké služby nabízíte?
Nabízím především návrhy interiérů, ať už to je změna dispozic domu či bytu při rekonstrukci, anebo zařízení stávajících místností. Na zákazníkovi pak je, jaké množství služeb ode mne odebere. Někomu stačí jen nakreslit návrh a vše další si dělá sám, to je především při práci online. Jiný chce realizaci návrhu včetně nákupu vybavení a instalace. Jako doplňkovou službu nabízím redesign nábytku a poradenství v oblasti interiérového designu.

Jak jste se k této práci dostala?
Začalo to tím, že jsem postupně rekonstruovala vlastní dům a přitom se učila. Někdy to bylo pokus – omyl. Postupem času jsem zatoužila do oblasti interiérového designu proniknout hlouběji a o zkušenosti a nápady se podělit. Taky jsem chtěla navázat na svůj mnohaletý koníček, kterým je renovace nábytku. K praktickým zkušenostem jsem přidala studium nezbytné teorie a absolvovala jsem školu interiérového designu. Vlastně se vzdělávám stále, neboť je to oblast, která se rychle vyvíjí s tím, jak se vyvíjejí různé technologie i způsob života a nároky na bydlení.

Návrh interiréru

S jakým typem klientů nejčastěji spolupracujete?
Mí klienti jsou lidé z různých zemí, různých profesí a životních stylů. Jednu věc ale mají společnou. Uvědomují si výhody spolupráce s interiérovým designérem, který může nabídnout své znalosti, zkušenosti a především nápady. Jsou to lidé, pro které je důležité mít bydlení na míru a neponechat zařizování náhodě. Jsem tady pro ty, kteří už na vyřešení svého interiéru a rekonstrukci nechtějí být sami.

Jak často řešíte se svými klienty v rámci návrhu interiérů nová okna a nové interiérové dveře?
Nová okna řeším méně často, tak 1x do roka. Týkají se totiž jen větších rekonstrukcí domů, kdy se mění počet a umístění oken. Pokud lidé chtějí jen měnit stará okna za nová, tak designéra nevyhledávají. Dveře řeším častěji, protože tady je široká nabídka, ve které se každý neumí zorientovat a také se týkají častějších vnitřních úprav.

Jaký pro vás mají tyto dva prvky význam v celkovém pojetí interiéru?
Okna a dveře jsou společně s podlahou základními designovými prvky interiéru. Jejich pečlivý výběr je důležitý už proto, že jejich změna je náročnější a tyto prvky musí sloužit po mnoho let. Měly by být ve vzájemné souhře, aby vytvářely dobrý základ pro funkční interiér. Okna navíc tvoří celkový charakter budovy a dodávají ji výraz, stejně jako oči dodávají výraz obličeji. Neméně důležitá je samozřejmě i technická stránka věci.

Návrh interiéru

Jak postupujete při návrhu interiéru u novostavby?
Zařizovat novostavbu je pro mě náročnější, protože toto místo ještě nemá nic odžito, chybí tady genius loci. Pokud chci vytvořit místo, které je nejen pěkné, ale má i nějakého ducha, musím více proniknout do naladění zákazníka a něco z něho do interiéru vnést. Po technické stránce probíhá návrh tak, že si nejdříve se zákazníkem popovídám o jeho potřebách, zájmech, představách a snech. Důležité je také znát hned na začátku rozpočet. Zaměřím prostor a pořídím fotodokumentaci. Poté provedu návrh prostorového řešení a po schválení zákazníkem ho můžu rozpracovat do přesné podoby včetně výběru barev, materiálu, osvětlení a konkrétního vybavení. Na 3D vizualizaci se návrh doladí a přejde se k realizaci. Zadá se výroba nábytku na míru, připraví se místnosti, tj. podlahy, rozvody, instalace, výmalba a podobně. Pak už zbývá interiér zařídit a dodekorovat tak, aby se v něm obyvatelé cítili dobře.

Jak probíhá návrh interiéru u rekonstrukce?
Rekonstrukce dělám raději než novostavby. Řada starých staveb má svou atmosféru, ze které můžu vyjít, mnohé vypovídají o svém obyvateli a navíc ráda kombinuji staré s novým. Řeší se sice více technických problémů, ale je větší volnost pro prostorové úpravy. U rekonstrukcí se často jedná o změnu dispozic místností, protože současné trendy v bydlení mají jiné nároky na bydlení, než tomu bylo před lety. Návrh probíhá podobně jako u novostavby s tím, že je náročnější stavební příprava, která často zahrnuje bourání a výstavbu příček, nová okna a dveře.

Jaké jsou trendy v oblasti oken? Materiály, barvy, stínění…
Materiálově jsou trendem plastová okna pro jejich tepelněizolační vlastnosti, tvarové a barevné možnosti, snadnou údržbu a také cenu. Hliníková okna jsou více vhodná pro místa s velkoplošným zasklením, např, zimní zahrady anebo veřejné „celoskleněné“ budovy. Dřevěná okna své zákazníky také mají, především jsou to lidé zaměřeni na přírodní materiály, anebo milovníci historických staveb.

Obliba druhu stínění se mění zároveň s trendy v bydlení. V poslední době jsem zaznamenala vzrůstající oblibu plissé žaluzií, které jsou velice dekorativní a poskytují nepřeberné množství vzorů. Na stínění celých prosklených stěn a francouzských oken jsou žádané japonské stěny, které jsou praktické svou mobilitou a dokáží atmosféru interiéru doladit.
Dá se říct, že u moderních staveb se velikost oken zvětšuje, je snaha propojit interiér se zahradou a vpustit do místností co nejvíce světla. Proto kvalitní, dobře izolující okna jsou nezbytností. 

Návrh interiéru

Jaké jsou trendy v oblasti interiérových a vchodových dveří? Materiály, barvy, doplňky…
Dnešní nabídka trhu je opravdu široká, jak v ceně a kvalitě, tak i ve vzhledu. Kvalita a cena spolu souvisí, rozhodně nedoporučuji nejlevnější „papírové“ dveře. Vždy je lépe se obrátit na specializovaného výrobce, který poskytuje více cenových a kvalitativních úrovní. U nových interiérových dveří stále vede dřevodekor, bílý lak, popř. jejich kombinace. U designových dveří se objevuje digitální tisk a stále častěji bezfalcové dveře se skrytými zárubněmi, které splývají se stěnou. Moderní dveře mají často jen kliku bez zámku nebo dělené rozetové kování. Štítkové se používá spíš u tradičního a rustikálního stylu. Materiálově vede dřevo a produkty ze dřeva v kombinaci se sklem, méně pak celoskleněné v hliníkovém rámu.

Vchodové dveře mají za úkol zabezpečit vchod a od toho se odvíjí i jejich bytelnost s možností vícenásobných zamykacích systémů. Zároveň jsou zatěžovány povětrnostními vlivy, proto se dnes často používají plastové nebo hliníkové, ale dřevo je také žádané. Vždy záleží na charakteru stavby a celkovém sladění.

Jaký je váš profesionální názor na používání moderních materiálů u starších staveb? Např. plastová okna v chalupě nebo v prvorepublikové vile.
Já jsem staromilec. Mám ráda staré stavby, jejich ducha a řemeslný um předků. Proto dávám, pokud je to možné, přednost původním materiálům. Pokud už se použijí moderní materiály, měly by respektovat celkový charakter stavby.

Zohledňujete při výběru oken i jejich vlastnosti jako tepelná izolace, zvuková izolace, apod.?
Samozřejmě, vždyť jsou to nejčastější důvody, proč okna měníme. Správně zvolená okna zajišťují nejen světelný, ale i tepelný a zvukový komfort budovy. Vždy je třeba brát do úvahy i vnější podmínky budovy, například hlučnost a světové strany.

Interriérový návrh

Jsou dle Vaší zkušenosti populárnější klasické dveře, nebo posuvné (na zeď či do pouzdra)?
Klasické otočné dveře jsou základ, ty jsou tradiční a myslím, že nevymizí. Posuvné dveře jsou skvělou alternativou tam, kde zápasíme s nedostatkem místa, anebo chceme do interiéru vnést něco nového, změnit jeho styl.

Navrhujete i takové drobnosti jako jsou například dekorace na stůl, na okna apod.?
Na okna samozřejmě závěsy, záclony, stínění, ale jiné drobné dekorace ne. Dělám si je jen pro sebe a na blogu ukazuji jako inspiraci.

Tip na článek: Zajímá vás moderní trendy bydlení? Zjistěte víc v našem článku trendy v bydlení v novostavbě.

Pergola jako druhý obývací pokoj

Interiérová designerka Jarmila má u domu také prostornou pergolu, kterou s rodinou ráda využívá od jara do podzimu jako druhý obývací pokoj. Ovšem ukázalo se, že v chladnějších a větrných dnech je proudění vzduchu značně nepříjemné a skrz pergolu pěkně protahovalo. Rodina tedy začala uvažovat, jak pergolu uzavřít, aniž by to vypadalo jako autobusová zastávka a zároveň ji částečně zastínit, mít soukromí a odklonit zvědavé pohledy sousedů a kolemjdoucích.

Rozhodli se tedy pro zasklení, které realizoval Svět oken. Jedná se o rámový zasklívací systém AluPlus, který je podle Jarmily subtilní, lehký, nenápadný a přitom je vhodný do exteriéru. Celou realizaci, stejně jako 5 předchozích zakázek pro paní Jarmilu, zajistila pobočka v Opavě.

„Zasklení mám už 2 roky a jsem maximálně spokojena. Nejen, že skvělé vypadá, ale dobře se i ovládá. Přežilo už i vichřice, mrazy, záplavu a jiné rozmary počasí bez úhony.“ chválí zasklívací systém AluPlus paní Jarmila.

 Pergola jako druhý obývák

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE